PARTNER PORTALU
  • BGK

Skuteczność fiskusa rośnie

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna    24 stycznia 2012 - 06:35
Skuteczność fiskusa rośnie

Organy podatkowe ogrywają podatników w sporach przed sądami. Regularnie wygrywają aż 70 procent spraw.
Jak ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna" skuteczność organów podatkowych rośnie z roku na rok - potwierdzają to dane z wojewódzkich sądów administracyjnych. Fiskus w cuglach wygrywa spory sądowe z podatnikami we wszystkich sprawach poza interpretacjami indywidualnymi. To fatalna wiadomość dla obywateli skarżących decyzje podatkowe.

Jak policzyli dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej", w latach 2005 - 2010 średnio w 64 proc. sporów z ludźmi zwyciężał fiskus. W 2010 r. wygrał ich już prawie 70 proc. Najwięcej dotyczyło podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn. Dodatkowo w aż 80 procentach skarg na ulgi płatnicze sądy przyznają rację fiskusowi.

Jedną z przyczyn sądowych porażek jest to, że podatnicy nie korzystają z pomocy profesjonalnych pełnomocników. Szanse na wygraną rosną, gdy sprawę podatkową powierzymy radcy prawnemu lub doradcy podatkowemu. Jak przyznaje Mirosław Siwiński, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Witold Modzelewski, problem w tym, że decydujemy się na skorzystanie z usług profesjonalnych pełnomocników zbyt późno.

W Polsce pokutuje również przekonanie, że taka pomoc jest droga. Stawki godzinowe doradców podatkowych rozpoczynają się od 150 zł i są zróżnicowane w zależności m.in. od stopnia skomplikowania sprawy i miasta. Podatnicy, których naprawdę nie stać na specjalistę, mogą się jednak zwrócić do sądu o przyznanie prawa pomocy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ryszard, 2012-01-24 10:34:19

    To chyba mało 70%, przy tym co jest w szarej strefie to by było 140%. Wystarczy czasami na Allegro spojrzeć - "nie wystawiamy faktur ". Jest to czerpanie korzyści z łamania prawa. Najlepiej to wcale nie płacić, ale są do utrzymania politycy, nauczyciele, policja i inne zawody.