PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk: Metropolia mogłaby zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2017 r. Trwają prace nad ustawą

  • PAP/AT    20 kwietnia 2016 - 13:23
Śląsk: Metropolia mogłaby zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2017 r. Trwają prace nad ustawą
Chcielibyśmy uniknąć tych wszystkich błędów, które obecna ustawa niestety zawiera - powiedział wojewoda (Jarosław Wieczorek, fot.facebook.com/jaroslaw.wieczorek)

• Trwają prace nad zmianami w ustawie metropolitalnej lub ewentualnym nowym projektem - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
• Celem jest usunięcie wad obecnie obowiązującej ustawy, przy zachowaniu przewidzianych w niej terminów.
Oznacza to, że metropolia obejmująca konurbację śląsko-zagłębiowską mogłaby zacząć funkcjonować na podstawie zmienionych przepisów od 1 stycznia 2017 r.

Podczas środowego (20 kwietnia) briefingu wojewoda mówił, że obecnie "trwają bardzo intensywne prace nad tym, aby gotowy nowy projekt ustawy pojawił się niebawem w parlamencie". Ich koordynatorem został przewodniczący rady regionalnej Prawa i Sprawiedliwości poseł Wojciech Szarama. Prace są prowadzone w konsultacji z urzędem wojewódzkim i MSWiA - "pod politycznym patronatem pani premier".

"Rozmawiałem z panią premier Beatą Szydło, z panem ministrem (spraw wewnętrznych i administracji) Mariuszem Błaszczakiem. Są zainteresowani, żeby ta nowa ustawa weszła w życie i żeby służyła mieszkańcom części woj. śląskiego, która wejdzie w skład metropolii. A więc wola polityczna jest zdecydowanie na tak" - podkreślił Szarama.

Wojewoda dodał, że prace nad ustawą są konsultowane z korporacjami samorządowymi, głównie z Górnośląskim Związkiem Metropolitalnym (tworzące go 14 miast wraz z 10 okolicznymi miałyby utworzyć w regionie metropolię).

"Chcielibyśmy uniknąć tych wszystkich błędów, które obecna ustawa niestety zawiera. Wprowadzamy tam odpowiednie zmiany po to, aby ona była funkcjonalna, ale przede wszystkim użyteczna dla mieszkańców konurbacji" - zaznaczył Wieczorek. Wyraził też nadzieję, że "w naprawdę nieodległym czasie" upublicznione zostaną szczegóły projektu.

Wśród obecnych zamysłów są m.in.: pozostawienie partycypacji budżetu państwa w finansowaniu związku (obecnie poprzez 5-procentowy udział w podatku dochodowym osób fizycznych), zmiany usprawniające organizację i prace zarządu i zgromadzenia związku (obecnie zgromadzenie liczyłoby ponad 70 osób), czy podniesienie progu liczby mieszkańców obszarów tworzących metropolię (obecnie 500 tys.).

"Jeżeli te zmiany będą bardzo liczne, w sposób zasadniczy zmieniające ustawę, wystąpimy z nowym projektem. Na razie to etap konsultacji, przede wszystkim prawnych" - wyjaśnił Szarama. "Liczymy na to, że konsumpcja ustawy rozpocznie się dokładnie w tym samym okresie, w jakim zakłada obecnie obowiązująca" - dodał wojewoda.

Przewodnicząca GZM prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik powiedziała, że zdeterminowane by utworzyć metropolię samorządy regionu "rozumieją i z szacunkiem podchodzą" do uwag rządu ws. obecnego kształtu ustawy. "Jesteśmy w kontakcie z wojewodą, jego prawnikami w tej sprawie. Cieszę się, że rozmowy trwają. Czekamy na efekty; choć wiem, że zmiany nie mają być jakieś nadzwyczaj wielkie" - zaznaczyła.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • zabrzanka , 2016-04-20 19:42:43

    Do absolwent: to jest "bicie piany".Ciekawe komu ma służyć ta metropolia- to będzie zwielokrotnienie chaosu.A jeśli już ma w tym partycypować Mańka - Szulik,która doprowadziła Zabrze do ruiny fizycznej i finansowej to"daj Boże zdrowie."
  • absolwent, 2016-04-20 19:29:21

    Same sprzeczności w tym artykule! Jest wola, aby była metropolia vs. aktualne przepisy złe vs. potrzebne nowe przepisy vs. rozmowy trwają vs. od 2017 - metropolia!!! No, dobra zmiana i w mózgach sieczka!!