Śląsk: Metropolia mogłaby zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2017 r. Trwają prace nad ustawą

• Trwają prace nad zmianami w ustawie metropolitalnej lub ewentualnym nowym projektem - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
• Celem jest usunięcie wad obecnie obowiązującej ustawy, przy zachowaniu przewidzianych w niej terminów.
Śląsk: Metropolia mogłaby zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2017 r. Trwają prace nad ustawą
Chcielibyśmy uniknąć tych wszystkich błędów, które obecna ustawa niestety zawiera - powiedział wojewoda (Jarosław Wieczorek, fot.facebook.com/jaroslaw.wieczorek)

Oznacza to, że metropolia obejmująca konurbację śląsko-zagłębiowską mogłaby zacząć funkcjonować na podstawie zmienionych przepisów od 1 stycznia 2017 r.

Podczas środowego (20 kwietnia) briefingu wojewoda mówił, że obecnie "trwają bardzo intensywne prace nad tym, aby gotowy nowy projekt ustawy pojawił się niebawem w parlamencie". Ich koordynatorem został przewodniczący rady regionalnej Prawa i Sprawiedliwości poseł Wojciech Szarama. Prace są prowadzone w konsultacji z urzędem wojewódzkim i MSWiA - "pod politycznym patronatem pani premier".

"Rozmawiałem z panią premier Beatą Szydło, z panem ministrem (spraw wewnętrznych i administracji) Mariuszem Błaszczakiem. Są zainteresowani, żeby ta nowa ustawa weszła w życie i żeby służyła mieszkańcom części woj. śląskiego, która wejdzie w skład metropolii. A więc wola polityczna jest zdecydowanie na tak" - podkreślił Szarama.

Wojewoda dodał, że prace nad ustawą są konsultowane z korporacjami samorządowymi, głównie z Górnośląskim Związkiem Metropolitalnym (tworzące go 14 miast wraz z 10 okolicznymi miałyby utworzyć w regionie metropolię).

"Chcielibyśmy uniknąć tych wszystkich błędów, które obecna ustawa niestety zawiera. Wprowadzamy tam odpowiednie zmiany po to, aby ona była funkcjonalna, ale przede wszystkim użyteczna dla mieszkańców konurbacji" - zaznaczył Wieczorek. Wyraził też nadzieję, że "w naprawdę nieodległym czasie" upublicznione zostaną szczegóły projektu.

Wśród obecnych zamysłów są m.in.: pozostawienie partycypacji budżetu państwa w finansowaniu związku (obecnie poprzez 5-procentowy udział w podatku dochodowym osób fizycznych), zmiany usprawniające organizację i prace zarządu i zgromadzenia związku (obecnie zgromadzenie liczyłoby ponad 70 osób), czy podniesienie progu liczby mieszkańców obszarów tworzących metropolię (obecnie 500 tys.).

Miasta w GZM (fot.wikipedia.org)
Miasta w GZM (fot.wikipedia.org)

"Jeżeli te zmiany będą bardzo liczne, w sposób zasadniczy zmieniające ustawę, wystąpimy z nowym projektem. Na razie to etap konsultacji, przede wszystkim prawnych" - wyjaśnił Szarama. "Liczymy na to, że konsumpcja ustawy rozpocznie się dokładnie w tym samym okresie, w jakim zakłada obecnie obowiązująca" - dodał wojewoda.

Przewodnicząca GZM prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik powiedziała, że zdeterminowane by utworzyć metropolię samorządy regionu "rozumieją i z szacunkiem podchodzą" do uwag rządu ws. obecnego kształtu ustawy. "Jesteśmy w kontakcie z wojewodą, jego prawnikami w tej sprawie. Cieszę się, że rozmowy trwają. Czekamy na efekty; choć wiem, że zmiany nie mają być jakieś nadzwyczaj wielkie" - zaznaczyła.

Obecnie obowiązująca ustawa o związkach metropolitalnych została przyjęta przez poprzedni parlament i podpisana przez prezydenta 28 października ub. roku. Umożliwia powoływanie przez Radę Ministrów (na wniosek zainteresowanych samorządów) związków metropolitalnych, czyli spójnych przestrzennie sfer oddziaływania miast, które są siedzibą wojewody lub sejmiku województwa.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do absolwent: to jest "bicie piany".Ciekawe komu ma służyć ta metropolia- to będzie zwielokrotnienie chaosu.A jeśli już ma w tym partycypować Mańka - Szulik,która doprowadziła Zabrze do ruiny fizycznej i finansowej to"daj Boże zdrowie."

zabrzanka , 2016-04-20 19:42:43 odpowiedz

Same sprzeczności w tym artykule! Jest wola, aby była metropolia vs. aktualne przepisy złe vs. potrzebne nowe przepisy vs. rozmowy trwają vs. od 2017 - metropolia!!! No, dobra zmiana i w mózgach sieczka!!

absolwent, 2016-04-20 19:29:21 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU