PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk: Posłowie apelują by wojewoda nie kwestionował uchwał ws. metropolii

  • PAP/AT    11 kwietnia 2016 - 15:18
Śląsk: Posłowie apelują by wojewoda nie kwestionował uchwał ws. metropolii
Nie chcemy, by praca polskich samorządowców, by praca poprzedniego parlamentu i podpis Andrzeja Dudy wyrzucać do kosza - powiedział Budka (Borys Budka, fot.twitter.com/Platforma_org)

• Politycy PO zaapelowali do wojewody śląskiego, by nie unieważniał uchwał rad miast w sprawie konsultacji społecznych dot. tworzenia związku metropolitalnego.
• Według nich wykorzystanie niedociągnięć formalnych ma na celu przekreślenie idei metropolii.
Służby prawne wojewody, które wszczęły kilka postępowań nadzorczych w sprawie podjętych uchwał uważają, że takie konsultacje są przedwczesne i nie mają podstawy prawnej, bo wciąż nie ma granic metropolii - rząd nie wydał stosownego rozporządzenia do uchwalonej w ubiegłym roku ustawy.

"Rząd musi wykonać ustawę, wydać rozporządzenia wykonawcze. Nie chcemy, by praca polskich samorządowców, by praca poprzedniego parlamentu i podpis Andrzeja Dudy wyrzucać do kosza. Prezydent RP podpisał dobrą ustawę. Jeżeli ktoś chce coś poprawiać, to powinien poprawiać to konstruktywnie" - powiedział podczas poniedziałkowego (11 kwietnia) briefingu przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach wiceszef PO Borys Budka.

"Natomiast obawiamy się, że tak naprawdę z tym centralistycznym podejściem rządu Beaty Szydło to ma być tylko i wyłącznie pretekst i wykorzystanie niedociągnięć formalnych do tego, by przekreślić ideę metropolii i by Polska stawała się bardziej samorządowa i bardziej obywatelska" - zaznaczył Budka.

Czytaj też: W sprawie metropolii nie wszystko stracone?

Ocenił, że wojewoda nie może ograniczać się do roli "namiestnika rządu", ale powinien pomagać samorządowcom w przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Politycy PO liczą nie tylko na to, że wojewoda śląski nie będzie unieważniał uchwał, ale też weźmie pod uwagę głos mieszkańców i wspólnie z samorządowcami będzie przekonywał władze centralne do wykonania ustawy.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, poseł Marek Wójcik ocenił podczas briefingu, że ustawa o związkach metropolitalnych jest bardzo korzystna dla regionu. "Ze strony samorządowców w ostatnich tygodniach widzimy ogromne zainteresowanie tą ustawą, zainteresowanie nawet przekraczające nasze oczekiwania" - powiedział poseł i dodał, że związek metropolitalny w woj. śląskim chcą utworzyć aż 24 miasta.

Wójcik podkreślił, że z dotychczas upublicznionych wyników konsultacji wynika, że zdecydowana większość mieszkańców opowiada się za utworzeniem związku metropolitalnego. "Nawet, jeżeli uchwały zawierały jakieś błędy formalne, uważamy, że konsultacje powinny być doprowadzone do końca i głos mieszkańców w tej sprawie powinien być wiążący" - powiedział. Wyraził przekonanie, że unieważnienie uchwał rad miast i konsultacji podważałoby samą ideę konsultowania ważnych spraw z mieszkańcami.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.