PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląsk: Radni nie chcą województwa częstochowskiego i bielskiego. "Podział to więcej zagrożeń niż korzyści"

 • AT    15 lutego 2016 - 16:37
Śląsk: Radni nie chcą województwa częstochowskiego i bielskiego. "Podział to więcej zagrożeń niż korzyści"

Stanowisko śląskich radnych jest efektem toczącej się politycznej dyskusji wokół utworzenia województw bielskiego i częstochowskiego. (fot.slaskie.pl/Tomasz Żak)

• Radni Sejmiku Śląskiego opowiedzieli się za utrzymaniem integralności województwa śląskiego.
• Ich zdaniem podział województwa może przynieść więcej zagrożeń niż korzyści.
• Zmiany administracyjne uderzą w potencjał finansowy i gospodarczy regionu.
- Sejmik Województwa Śląskiego wyraża dezaprobatę dla koncepcji reformy administracyjnej państwa, której celem nie jest polepszenie funkcjonowania samorządu, lecz warunkowana polityczną koniunkturą destabilizacja władzy samorządowej - czytamy w oświadczeniu dotyczącym propozycji reformy administracyjnej państwa.

Stanowisko jest efektem toczącej się politycznej dyskusji wokół utworzenia województw bielskiego i częstochowskiego.

Pomysł powstania nowych województw, m.in. częstochowskiego, zrodził się jeszcze przed wyborami. Lokalny lider partii PiS, poseł Szymon Giżyński zapewniał: "Wygra PiS, powstanie województwo częstochowskie".

Pomysł odrębnego województwa spodobał się prezydentowi Częstochowy Krzysztofowi Matyjaszczykowi.

- Jeśli PiS doszedł do wniosku, że jest potrzeba zmian w podziale administracyjnym - bo po kilkunastu latach pewne rzeczy się zdezaktualizowały - to ja się cieszę z tego, że Częstochowa jest brana pod uwagę jako stolica województwa. I liczę na to, że to jest realny pomysł - opowiadał nam Matyjaszczyk w wywiadzie.

Za nowym województwem opowiedziało się też wielu mieszkańców Częstochowy. Pod koniec stycznia w częstochowskim magistracie doliczono się już blisko 9 tys. listów do premier Beaty Szydło w tej sprawie. Mieszkańcy piszą je właśnie na apel prezydenta Częstochowy i radnych tego miasta.

Jednak zdaniem śląskich radnych, ponowny podział województwa może przynieść więcej zagrożeń niż korzyści dla mieszkańców.

- W szczególności niepokoi niebezpieczeństwo utraty funduszy unijnych na rozwój regionalny w perspektywie 2014-2020 - argumentuje Sejmik.

- Dyskusja o podziale terytorialnym to bardzo poważna dyskusja, niosąca za sobą konsekwencje nie tylko administracyjne, ale przede wszystkim finansowe. Jesteśmy w trakcie nowej perspektywy unijnej, podpisane są już umowy, wiele dotyczy inwestycji wieloletnich. Mówienie o tym, że możemy to przerwać i zacząć układać wszystko od nowa jest ryzykowne – przekonywał marszałek Wojciech Saługa.

- Każda ewentualna zmiana powinna zostać poprzedzona konsultacjami społecznymi i nie może uderzać w potencjał finansowy i gospodarczy regionu. Mamy wrażenie, że to decyzja polityczna, nie wynikająca z merytorycznych przesłanek, która może przynieść więcej zagrożeń niż korzyści. Dyskusja w tej sprawie powinna toczyć się przy podniesionej kurtynie – uzasadniał radny Jarosław Makowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (6)

 • wdzivny, 2016-02-17 12:35:10

  Z tym powiększaniem , zmniejszyniem ilości województw i powiatów manipulowali juś komuniści, by zagmatwać sprawę statystyk i nie liczyli się z kosztami. Dzić chodzi o namieszanie, by tym samym spowodować nowe wybory samorządowe, bo chodzi o to by stworzyć przydupasom PiS stanowiska mało pracochłonne..., zato wadajne finansowo. Koszty tego przedsięwzięcia poniosą zrestą tylko szeregowi obywatele, bo znaczne sumy zamiast na socjalne cele, pochłonie reorganizacja, nie przynosząca obawatelom żadnych korzyści..  rozwiń
 • wiatr, 2016-02-16 13:00:06

  Rodacy!!!! Jeżeli przez 4 lata, rządowi, sejmowi, radni i tudzież inni niezaradni, nie zrozumieją, że woj.śląskie, to nie Śląsk, mazowieckie, nie Mazowsze, lubelskie nie Lubelszczyzna itp. rozgonić towarzystwo wygodnych zakłamanych tam gdzie wiatr zamiata.
 • putosz, 2016-02-16 11:57:54

  Za każdym razem jak czytam albo słyszę, że Żywiec to śląskie miasto, to mam ochotę dać w mordę tym, którzy zaplanowali ten podział administracyjny Polski...NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: