PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk wystąpi ze Zgromadzenia Regionów Europy

  • PAP    24 sierpnia 2012 - 17:59
Śląsk wystąpi ze Zgromadzenia Regionów Europy

Woj. śląskie wystąpi ze Zgromadzenia Regionów Europy. Stosowną uchwałę przyjęli w piątek bezwzględną większością głosów radni sejmiku województwa. Wystąpienie z organizacji przyniesie m.in. oszczędności rzędu 150 tys. zł rocznie.
Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, woj. śląskie przystąpiło do Zgromadzenia Regionów Europy (Assembly of European Regions - AER) w grudniu 2000 r. - w okresie intensywnych przygotowań Polski do członkostwa w Unii Europejskiej. Potrzebne wówczas były możliwości zdobywania doświadczenia m.in. dotyczące modernizacji regionalnych mechanizmów administracyjnych.

Członkostwo w Zgromadzeniu dawało wówczas możliwość wymiany doświadczeń dotyczących rozwoju regionalnego i administracji publicznej, oferowało program szkoleń dla radnych i urzędników oraz przyczyniało się do inicjowania partnerstw regionalnych.

Wraz z przystąpieniem Polski do UE i wypracowaniem mechanizmów współpracy z zagranicznymi regionami woj. śląskie ostatnio nie korzystało już "w znaczącym stopniu" z możliwości oferowanych przez Zgromadzenie.

Prócz tego podczas majowego posiedzenia Biura AER w Odessie zaproponowano zmiany w statucie organizacji wprowadzające obowiązek zawierania corocznej umowy regulującej zobowiązania regionu wobec Zgromadzenia - wraz z możliwością dochodzenia tych zobowiązań na drodze sądowej. Zmiany te - wymagające wyrażenia akceptacji dla dalszego członkostwa regionu przez MSZ - mogą zostać przyjęte w październiku. Tegoroczna składka wynikająca z członkostwa w Zgromadzeniu sięgnęła w przeliczeniu 150 tys. zł.

Jerzy Gorzelik z zarządu woj. śląskiego wskazał, że ostatnim efektem udziału w organizacji było podpisanie w czerwcu ub. roku porozumienia o współpracy i rozwoju stosunków z Adżarską Republiką Autonomiczną. Gorzelik zaznaczył, że alternatywą dla członkostwa w AER jest przystąpienie do innych, podobnych sieci.

"Ta sieć jest pomocna w nawiązywaniu stosunków partnerskich z innymi regionami, ale ten temat mamy już w znaczącym stopniu za sobą. Przygotowana jest lista kilkunastu sieci o różnym charakterze, w których członkostwo jest bądź bezpłatne, bądź zdecydowanie tańsze. W kwocie zdecydowanie mniejszej mieściłaby się składka członkowska w kilku sieciach - m.in. w zależności od potrzeb, preferencji radnych, którzy mogą korzystać z oferowanych przez nie szkoleń" - wyjaśnił Gorzelik.

Zgromadzenie Regionów Europy zostało utworzone w 1985 r. To polityczne forum, które jest reprezentatywną organizacją regionów Europy. Celem AER jest dążenie do rozwoju demokracji, solidarności i współpracy międzyregionalnej w całej Europie. Do AER należy 260 regionów z 32 krajów europejskich oraz 14 organizacji międzyregionalnych

Członkiem zarządu Zgromadzenia Regionów Europy był w latach 1998-2002 pełniący wówczas funkcję marszałka woj. śląskiego obecny eurodeputowany Jan Olbycht (PO-EPP)

W 2009 r. w Katowicach odbyła się m.in. 3-dniowa konferencja Zgromadzenia Regionów Europy na temat finansowania opieki zdrowotnej oraz o modelach inwestycji i zarządzania, gwarantujących stabilność finansową systemów opieki zdrowotnej. Uczestniczyło w niej 100 przedstawicieli ponad 30 regionów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.