PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski samorząd da 7 mln na działania po powodzi

  • PAP    16 czerwca 2010 - 18:14

Ok. 5 mln zł na usuwanie skutków powodzi zabezpieczyli w tegorocznym budżecie radni woj. śląskiego. Kolejne 2,2 mln zł będą pochodziły z rezerwy ogólnej budżetu. Uchwały zapewniające część tych środków przegłosował podczas środowej sesji sejmik woj. śląskiego.
Jak wynika z informacji biura prasowego urzędu marszałkowskiego tego regionu, w ramach łącznej kwoty 5 mln zł sejmik zabezpieczył ok. 2,9 mln zł na pomoc finansową dla jednostek samorządu woj. śląskiego na terenach, które ucierpiały w powodzi.

Środki te będą pochodzić z przesunięć funduszy budżetowych na realizację działań bieżących urzędu marszałkowskiego oraz należących do niego szpitali.

Kolejne ok. 2,1 mln zł wyniesie też pomoc przeznaczona na odbudowę infrastruktury i odtworzenie zniszczonego sprzętu nadzorowanych przez woj. śląskie świetlic środowiskowych, klubów oraz placówek ochrony zdrowia, realizujących programy psychoterapii dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków, a także dla dzieci - w ramach profilaktyki uzależnień.

Ze wsparcia z budżetu województwa będzie więc można udzielać m.in. pomocy socjalnej dzieciom powodzian uczęszczającym do tego typu placówek - np. zakup żywności i odzieży. Dodatkowe 70 tys. zł będzie przeznaczone dla organizacji pozarządowych, świadczących pomoc uzależnionym, którzy zostali poszkodowani przez powódź, jak i ich rodzinom.

Środki na ten cel mają pochodzić ze zwiększonych wpływów z wydawania zezwoleń na handel hurtowy alkoholem.

Prócz tych ok. 5 mln zł zarząd woj. śląskiego uruchomi w najbliższym czasie na ten cel rezerwę ogólną budżetu regionu w wysokości ok. 2,2 mln zł. To działanie nie będzie wymagało wcześniejszej uchwały sejmiku.

Podczas środowej sesji dyskutowano m.in. na temat kształtu i organizacji działań samorządu woj. śląskiego w związku z powodzią. Opozycyjni radni zarzucali marszałkowi regionu m.in. małą aktywność przy organizacji walki z powodzią i jej skutkami.

Marszałek Bogusław Śmigielski przypominał m.in., że działania związane z zagrożeniem powodziowym są ustawowo rozdzielone między niego i wojewodę. Zaznaczył, że z poziomu samorządu województwa powinien być w takich sytuacjach dostępny budowany właśnie ogólnodostępny regionalny system informacji przestrzennej.

Śmigielski podkreślił też, że samorząd celowo nie prowadzi wielu działań samodzielnie, lecz współpracując z administracją państwową. - Robimy to wspólnie, przede wszystkim pod patronatem MSWiA i przez pana wojewodę, bo taki jest rozsądny kierunek i tak jest najlepiej zarządzany pieniądz - skutecznie i bezpiecznie - ocenił marszałek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.