PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Jeszcze nie wszystkie miasta przeprowadziły konsultacje ws. związku metropolitalnego

  • PAP/MN    10 maja 2016 - 18:23
Śląskie: Jeszcze nie wszystkie miasta przeprowadziły konsultacje ws. związku metropolitalnego

Metropolię Silesia tworzy 14 największych miast Śląska i Zagłębia. Utworzenie związku metropolitalnego łącznie zasili budżet miast o 250 mln zł. (fot. silesiametropolia.eu/FB)

• Samorząd Zabrza zaczął konsultacje społeczne ws. przystąpienia do planowanego związku metropolitalnego.
• Konsultacje, na gruncie obecnej ustawy metropolitalnej, przeprowadziła już większość okolicznych miast, ale nie wszystkie.
• Związku metropolitalny będzie mógł liczyć na wsparcie kwotą rzędu 250 mln zł rocznie.
Ogłoszony przez szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka 29 kwietnia br. projekt ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim zobowiązuje gminy do dostarczenia wraz z wnioskiem o utworzenie związku m.in. wyników konsultacji z mieszkańcami w poszczególnych gminach.

Jak poinformował rzecznik zabrzańskiego magistratu Sławomir Gruszka, tamtejsze konsultacje potrwają do 24 maja br. i odbędą się na gruncie obowiązującej ustawy. Miasto ma informować mieszkańców o aktualnych propozycjach rządowego projektu.

Zanim rząd poinformował o pracach nad nową ustawą, samorządy większości z 24 miast zainteresowanych tworzeniem metropolii w konurbacji katowickiej przeprowadziły konsultacje. Według danych Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, który koordynuje działania samorządów ws. metropolii, dotąd - obok Zabrza - konsultacji nie przeprowadziło jeszcze parę miast.

Czytaj też: Śląsk: Metropolia mogłaby zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2017 r. Trwają prace nad ustawą

Chcąc skorzystać z obecnie obowiązującej ustawy w styczniu i lutym br. samorządowcy podjęli uchwały intencyjne ws. przystąpienia do związku metropolitalnego, a potem rozpoczęli konsultacje. Służby prawne wojewody wszczęły w efekcie kilka postępowań nadzorczych ws. uchwał gmin dot. konsultacji; uznając, że były one przedwczesne i nie miały podstawy prawnej, ponieważ rząd nie wydał stosownego rozporządzenia do ustawy.

Krótko potem przedstawiciele rządu zapowiedzieli poprawę lub zmianę obecnie funkcjonującej ustawy mającej charakter uniwersalny (i według rządu zawierającej szereg wad). Przygotowany w efekcie przez MSWiA projekt dotyczy wyłącznie woj. śląskiego i m.in. ustala kryterium liczby mieszkańców na terenie objętym związkiem metropolitalnym na co najmniej 2 mln osób.

Czytaj też: Ustawa metropolitalna: PiS jak Platforma. Chce metropolii, ale dla kogo?

Prezentując projekt szef MSWiA wymieniał pod koniec kwietnia br., że jego zaletami są m.in. wsparcie związku metropolitalnego kwotą rzędu 250 mln zł rocznie (udział w PIT na podobnym poziomie przewidywała też dotychczasowa ustawa) i dobrowolność udziału w związku (dotąd obligatoryjność).

Minister Błaszczak potwierdził też, że rozpoczęcie działalności związku w woj. śląskim mogłoby nastąpić w terminie przewidzianym dotychczasową ustawą, czyli od 1 stycznia 2017 r. Szef MSWiA zapowiedział też, że projekt rządowy zostanie teraz poddany pełnej procedurze legislacyjnej. Najpierw trafił jednak do zainteresowanych samorządów.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.