Śląskie: Katowice porządkują centrum, Gliwice pozostają przy swoim

• Prezydent Katowic wydał rozporządzenie wg którego Rynek i okolice mają wyglądać schludnie, a tzw. ogródki muszą zostać ujednolicone.
• Katowice wprowadziły zmiany od tego sezonu. Podobnie jest już m.in. w Rybniku.
Śląskie: Katowice porządkują centrum, Gliwice pozostają przy swoim
Koniec kolorystycznego chaosu, ujednolicone parasole i dużo zieleni na ogródkach - tak postanowili w Katowicach. W Gliwicach starają się nie narzucać restauratorom (fot. 24gliwice.pl)

Dużo zieleni, brak krzykliwych kolorów i rażących w oczy reklam browarów – tak jest już m.in. w Rybniku, a od tego sezonu zmiany wprowadziły także Katowice.

Według wydanego przez prezydenta Katowic rozporządzenia, Rynek i okolice mają wyglądać schludnie, a tzw. ogródki muszą zostać ujednolicone. W Gliwicach, zdaniem urzędników, podobne rozwiązania nie są potrzebne bo „przestrzeń Rynku jest uporządkowana”.

Tak robią to w Katowicach

Katowickie rozporządzenie określa nie tylko lokalizację tzw. ogródków, ale przede wszystkim dość szczegółowo opisuje, w jaki sposób powinny one wyglądać. W dużym skrócie chodzi o to, by małą architekturę wkomponować w historyczną, reprezentacyjną część miasta i skończyć z chaosem kolorystycznym.

Dlatego też parasole muszą być w pastelowych kolorach, najlepiej ecru. Znak firmowy lub nazwa firmy może znajdować się tylko na lambrekinie parasola (boczne, zwisające elementy parasola – przyp. red.). Wokół kawiarenek powinno być dużo zieleni, kwiaty lub krzewy muszą być posadzone w donicach. Właśnie na fakt, by wokół tzw. ogródków było zielono Katowice kładą szczególny nacisk.

Rozporządzenie określa nawet jak ma wyglądać wyposażenie takiego ogródka – powinno być wykonane według jednolitego wzoru, z estetycznych oraz naturalnych materiałów, t.j. drewna, rattanu, wikliny czy metalu.

Bez zieleni w Gliwicach

W Gliwicach, choć w porównaniu z poprzednimi latami sytuacja wygląda lepiej, nadal jest kilka elementów, które warto byłoby zmienić. Na gliwickim Rynku czy przy kawiarenkach usytuowanych przy uliczkach starówki wciąż można spotkać parasole z ogromnym logo browaru, leżaki rodem z nadmorskiej plaży czy plastikowe tunele. Na pewno nie można powiedzieć też, że ogródki obfitują w zieleń.

– Staramy się nie narzucać, a jednocześnie obserwujemy, że lokalni restauratorzy wzajemnie się do siebie dopasowują. Przestrzeń Rynku jest uporządkowana w zakresie lokalizacji kawiarenek – informuje ZDM.

W zakresie lokalizacji na pewno, w zakresie wyglądu już nie do końca. W szczególności dotyczy to uliczek wokół Rynku, na których często panuje reklamowy chaos.

Warto dodać, że rozporządzenie, które wydał Prezydent Katowic nie tylko zobowiązuje restauratorów do dbania o wygląd ogródków, ale także przewiduje sankcje dla tych, którzy nie dostosują się do zasad.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU