PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie z ponad 140 mln zł na plus. Jest absolutorium dla zarządu województwa

  • PAP/JS    19 czerwca 2017 - 16:47
Śląskie z ponad 140 mln zł na plus. Jest absolutorium dla zarządu województwa
(fot. BP Tomasz Żak)

Zarząd woj. śląskiego uzyskał absolutorium z wykonania budżetu na 2016 r. - zdecydowali radni sejmiku woj. śląskiego. Tamtejszy samorząd zakończył ubiegły rok dodatnim wynikiem - ponad 140 mln zł, jednocześnie realizując plan wydatków w ok. 75 proc.
• Ostatecznie mniejsze niż zakładane okazały się kredyty - zaciągnięto ich łącznie na niespełna 93 mln zł.

• Całkowite zadłużenie woj. śląskiego na koniec grudnia 2016 r. wyniosło ok. 699 mln zł, co daje 57 proc. dochodów z 2016 r.

O przegłosowaniu absolutorium zdecydowali radni koalicji PO-PSL-RAŚ-SLD. PiS było przeciwne. Występujący w imieniu tego klubu radny Piotr Czarnynoga ocenił, że "tak źle z realizacją budżetu woj. śląskiego jeszcze nie było". "Fakt, że dzięki temu mamy do dyspozycji w budżecie na 2017 r. aż 144,4 mln zł (…), to wielka miara niezrealizowanych w ocenianym 2016 r. zadań" - uznał.

Prosząc radnych o absolutorium marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa przypomniał, że w pierwotnej uchwale budżetowej na 2016 r. zaplanowano dochody na poziomie 1,418 mld zł, a wydatki - 1,535 mld zł. Dla zrównoważenia budżetu zaplanowano m.in. 159 mln zł kredytów; ponad 41 mln zł stanowiły środki niewykorzystane w 2015 r. Budżet ten ulegał zmianom, jak mówił Saługa, m.in. wobec decyzji rządowych czy otrzymanych dotacji.

Faktycznie wydatki wyniosły ok. 1,206 mln zł (co oznacza realizację planu na poziomie 75,3 proc.), a dochody ok. 1,228 mln zł (realizacja w 86,4 proc.).

Marszałek zaznaczył, że największe wydatki wiązały się - jak co roku - z realizacją zadań związanych z transportem i łącznością (ok. 517 mln zł). Kolejne znaczne pieniądze trafiły na kulturę (148 mln zł), oświatę (110 mln zł), ochronę zdrowia (60 mln zł) oraz rolnictwo (36 mln zł). Ważną pozycją było prawie 70 mln zł na modernizację Stadionu Śląskiego, która ma zakończyć się w tym roku.

Wzrósł udział wydatków na administrację - z 9,8 proc. do 11,7 proc. (135 mln zł). "Przypomnę, że w tym dziale są m.in. Światowe Dni Młodzieży czy praca nad programem Kierunek Śląskie 3.0. Także w tym dziale znalazły się środki na dokończenie Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej" - zastrzegł marszałek woj. śląskiego.

"W przypadku sprzedaży majątku nie udało nam się, niestety, osiągnąć zamierzonych celów. Głównie myśleliśmy w tym kontekście o placówkach medycznych. W międzyczasie jednak nastąpiły zmiany w prawie i wojewoda uchylił nasze wszystkie uchwały w tym względzie i już nie mogliśmy kształtować naszych dochodów tak, jak planowaliśmy" - przekonywał.

"Pomimo wielu trudności, które trzeba było pokonać, jak chociażby unieważnione przetargi stwierdzam, że dołożono wszelkich starań, by 2016 r. zamknąć jak najlepiej zarówno od strony finansowej, jak i merytorycznej" - zadeklarował Saługa.

Ostatecznie w ub. roku samorząd woj. śląskiego zanotował nadwyżkę budżetową w wysokości 21,5 mln zł; z rozliczenia przychodów i rozchodów budżetowych pozostało też ok. 123 mln zł wolnych środków. Złożyło się to na wynik finansowy na poziomie 144,4 mln zł (które w tegorocznym budżecie zostały już niemal w całości rozdzielone).

Ostatecznie mniejsze niż zakładane okazały się też kredyty - zaciągnięto ich łącznie na niespełna 93 mln zł. Całkowite zadłużenie woj. śląskiego na koniec grudnia 2016 r. wyniosło ok. 699 mln zł, co daje 57 proc. dochodów z 2016 r. (to najwyższy w Polsce wskaźnik zadłużenia poniżej ustawowej bariery 60 proc. dochodów; przekraczają go w Polsce obecnie trzy województwa).

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.