PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Zarządzenia zastępcze wojewody ws. ul. Swobody i Pstrowskiego

  • PAP/JS    2 stycznia 2018 - 20:44
Śląskie: Zarządzenia zastępcze wojewody ws. ul. Swobody i Pstrowskiego
To kolejne zarządzenia zastępcze wojewody śląskiego, po tym jak w połowie grudnia wydał on pierwszych dwanaście decyzji w świetle ustawy dekomunizacyjnej. (fot. pixabay.com)

Dwa kolejne zarządzenia zastępcze w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną wydał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Zmieniają one nazwy ul. Stanisława Swobody w miejscowości Boguchwałowice oraz ul. Pstrowskiego w Kaletach.
Drugie z tych nazwisk, należące do górnika, który pod koniec lat 40. ub. wieku miał zainicjować tzw. współzawodnictwo pracy, budzi emocje w Zabrzu, gdzie upamiętniający tę postać pomnik jest jednym z symboli miasta.

To kolejne zarządzenia zastępcze wojewody śląskiego, po tym jak w połowie grudnia wydał on pierwszych dwanaście decyzji w świetle ustawy dekomunizacyjnej. Zmienione zostały wówczas nazwy m.in. Placu Wilhelma Szewczyka w centrum Katowic oraz ronda Edwarda Gierka w Sosnowcu.

Zgodnie z wydanymi jeszcze przed świętami, a opublikowanymi następnie w Dzienniku Urzędowym Woj. Śląskiego kolejnymi zarządzeniami, zmienione zostają nazwy ulic Stanisława Swobody w miejscowości Boguchwałowice w gminie Mierzęcice (na Jana Pawła II) oraz Pstrowskiego w Kaletach (na Ryszarda Kaczorowskiego).

W decyzji dotyczącej Boguchwałowic wojewoda, powołując się na opinię IPN, wskazuje, iż "Stanisław Swoboda był działaczem Polskiej Partii Robotniczej oraz członkiem Armii Ludowej w czasie II wojny światowej. Po wojnie był sekretarzem Komitetu Gminnego PPR w Mierzęcicach oraz przewodniczącym Gminnej Rady Narodowej".

Wojewoda wskazuje, że wobec perspektywy zmiany nazwy ul. Swobody w związku z ustawą poprosił wójta gminy Mierzęcice z prośbą o propozycję nowej nazwy. W odpowiedzi zastępca wójta zaproponował, aby upamiętniała ona Jana Pawła II.

Z kolei w decyzji dotyczącej Kalet wojewoda przytoczył opinię IPN, że "Wincent Pstrowski (1904-1948) był górnikiem, rębaczem dołowym w Kopalni Jadwiga w Zabrzu, od 1946 r. członkiem komunistycznej Polskiej Partii Robotniczej. W ramach działalności propagandowej partii komunistycznej był inicjatorem opartej o wzorce sowieckie stalinowskiej kampanii +współzawodnictwa pracy+ - narzędzia propagandowej mobilizacji robotników wokół haseł komunistycznego obozu władzy".

"Tym samym ocenić należy, iż fakt honorowania wskazanej postaci w nazwie ulicy sprawia, iż posiada ona charakter nazwy upamiętniającej osobę symbolizującą komunizm" - cytuje opinię IPN wojewoda, który także w wypadku Kalet przystał na zaproponowaną przez miejscowego burmistrza nową nazwę.

Kolejne wydane przez wojewodę śląskiego zarządzenia wynikają z ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej z 1 kwietnia 2016 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.