PARTNER PORTALU
  • BGK

Sławomir Mazurek: Inspektorzy środowiska źle opłacani, pozbawieni prawnego wsparcia

  • pt    15 grudnia 2016 - 16:17
Sławomir Mazurek: Inspektorzy środowiska źle opłacani, pozbawieni prawnego wsparcia
Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Fot. PTWP

• Główny Inspektorat Ochrony Środowiska obchodzi 25-lecie istnienia.
• Zdaniem wiceministra środowiska Sławomira Mazurka czas najwyższy na zmiany, które pozwolą pracownikom GIOŚ i WIOŚ na skuteczne działanie.
Oceniając działania głównego i wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, minister Mazurek podkreślał, że ich pozycja jest zbyt słaba.

Jak wyliczał na posiedzeniu Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, są narażeni na agresywne zachowania, nie wpuszczani do zakładów, odmawia im się udostępnienia dokumentów.

- Potem okazuje się, że w Polsce funkcjonowały instalacje bez stosowanych zezwoleń, a jednocześnie słyszymy o tym, że była taka nieformalna decyzja, aby nie podejmować w tych sprawach działań - mówił.

Czytaj też: Recycling w Polsce: segregacja 50 proc. odpadów do 2020 roku nierealna

Mazurek podkreślał, że w ostatnich miesiącach inspekcja wzięła się do pracy i nie można dzisiaj powiedzieć, że nie podjęto działań dotyczących instalacji, które budziły wątpliwości.

Zdaniem wiceministra inspekcja poprzez złe zapisy prawne nie jest jednak tak skuteczna jakby mogła być, a efektem tej chaotycznej i nieuporządkowanej struktury jest rozmycie odpowiedzialności.

- Jeśli inspektor jest skazany na umawianie się na kontrolę siedem dni wcześnie to trudno, żeby pomiary próbek czy sprawdzanie dokumentów było skuteczne – zauważył.

Zdaniem Mazurka inspekcja boryka się z takimi problemami jak podwójne podporządkowanie, niewystarczająca liczba inspektorów i bardzo duża fluktuacja kadr wynikająca z niskich zarobków.

- Ludzie przychodzą, zdobywają doświadczenie i odchodzą szukając pracy, która gwarantuje lepsze dochody – wyliczał i dodawał:

- Wierzę w uczciwość inspektorów, ale jeśli ktoś ma utrzymać rodzinę za 1,4 tys. netto to trudno się dziwić, że odchodzi.

Minister podkreślał, że inspekcja musi być "silnym narzędziem w realizacji bezpieczeństwa ekologicznego państwa i musi mieć do tego właściwe narzędzia".

- Nie może być tak, że dzisiaj zadania państwowego monitoringu są finansowane tylko z funduszy. To się musi zmienić. Już zanotowaliśmy duży wzrost kontroli, ale musimy mieć sprzymierzeńców w samorządach, współpraca z gminami jest bardzo istotna – dodawał Sławomir Mazurek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Inspektor, 2016-12-21 21:33:58

    Płace rzeczywiście są skandalicznie niskie, jak powyżej, dokładnie !!.... Obowiązków przybywa. Doszkalanie - głównie we własnym zakresie, bo brakuje środków na to. Szkoda strzępić ...