PARTNER PORTALU
  • BGK

SLD chce debaty ws. powrotu do 49 województw

  • PAP    17 marca 2014 - 13:59
SLD chce debaty ws. powrotu do 49 województw

- SLD, które popiera powrót do 49 województw w Polsce, proponuje debatę na poziomie krajowym o obecnym podziale administracyjnym oraz innych jego rozwiązaniach. Rozpoczęliśmy już konsultacje - poinformował w poniedziałek poseł Sojuszu Stanisław Wziątek.
Jak mówił dziennikarzom w Szczecinie Wziątek, według SLD koncepcja 49 województw jest skuteczniejsza, i coraz więcej osób jest niezadowolonych z obowiązującego obecnie podziału na 16 regionów.

Jako przykład podał weekendowe wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który opowiedział się za utworzeniem dwóch nowych województw: mazowieckiego bez aglomeracji warszawskiej i środkowopomorskiego. Kaczyński odnosząc się do pomysłu SLD, by przywrócić w Polsce 49 województw mówił, że jest to "drogie, ryzykowne i nie wiadomo, jaki byłby tego efekt".

Wziątek powiedział, że SLD proponuje ogólnonarodową, spokojną debatę. "Będziemy mogli poszukać tego, co jest siłą i słabością aktualnego rozwiązania; znaleźć porozumienie ponad podziałami politycznymi, by znaleźć porozumienie, które zagwarantuje rozwiązanie strukturalne" - zaznaczył polityk.

Czytaj też:  Czy rzeczywiście potrzebujemy 49 województw?

Mamy nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie skuteczniejsze niż obecne. Rozpoczynamy konsultacje w tej sprawie - dodał.

"Będziemy rozmawiać z klubami parlamentarnymi, będziemy jeździć do wszystkich miast, które utraciły statut wojewódzkich, by tam na miejscu rozmawiać. To ma być debata na poziomie eksperckim, konsultacje polityczne i rozmowy w poszczególnych regionach, by uwzględnić stanowiska mieszkańców" - dodał.

Pod koniec ubiegłego roku SLD zgłosiło pomysł powrotu do podziału administracyjnego Polski na 49 województw. W styczniu br. Sojusz rozpoczął akcję "Polska x 49". Planowane są m.in. spotkania z mieszkańcami byłych miast wojewódzkich i ankieta o skutkach reformy administracyjnej z 1999 r. Politycy SLD uważają, że obecny podział na 16 województw powoduje degradację mniejszych ośrodków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Kondor, 2014-03-20 09:47:42

    Do b.dobkowski@wp.pl: Przyczyna deficytowości powiatów nie tkwi w ich ilości czy złym zarządzaniu. To kwestia systemowa, związana m.in. z nieproporcjonalnością zadań i możliwości działania ( gwarantowanych systemowo wpływów do budżetu ). Dlatego właśnie potrzebna jest debata o całokształcie modelu z...arządzania sprawami publicznymi, w powiązaniu nie tylko z podziałem administracyjnym, bo to jest jedynie szkielet systemu wypełnianego treścią ( zadaniami, kompetencjami, procedurami, uprawnieniami etc ). O tym czy powiaty powinny się ostać w przyszłym krajobrazie samorządowym można będzie decydować dopiero wtedy, kiedy poznamy ( wydyskutujemy ) ostateczny kształt ewentualnych nowych propozycji.  rozwiń
  • b.dobkowski@wp.pl, 2014-03-18 09:44:25

    Ja bym się z tym zgodził pod warunkiem jednoczesnej likwidacji powiatów, które są w większości deficytowe i jest ich zbyt dużo.