PARTNER PORTALU
  • BGK

SLD chce ułatwień w Gdańsku ws. składania projektów obywatelskich

  • PAP    23 grudnia 2014 - 18:45
SLD chce ułatwień w Gdańsku ws. składania projektów obywatelskich
fot. fotolia

SLD chce zmian w statucie miasta Gdańska, które pozwolą zmniejszyć liczbę podpisów niezbędnych do zgłoszenia przez mieszkańców projektu uchwały obywatelskiej. Lewica postuluje, aby zmniejszyć ten próg z dwóch tysięcy podpisów do 500.
"Dzięki temu mieszkańcy Gdańska mogliby częściej i bardziej aktywnie uczestniczyć w stanowieniu prawa lokalnego przez Radę Miasta Gdańska" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Gdańsku przewodniczący Rady Miejskiej SLD Jarosław Szczukowski.

Działacze lewicy będą teraz zbierać wśród gdańszczan podpisy pod projektem odpowiednich zmian w statucie miasta Gdańska. Zapowiadają, że niezbędne, według obecnych przepisów, dwa tysiące podpisów, uda im się zebrać do połowy lutego 2015 r. i następnie przekazać pod głosowanie Radzie Miasta.

"Oczywiście, apelujemy do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zwłaszcza przed II turą wyborów mówił o tym jak bardzo wspólnie z mieszkańcami chce zarządzać miastem, aby sam zgłosił taki projekt uchwały zwiększający demokrację lokalną i udział społeczności w tworzeniu miejscowego prawa. Taka inicjatywa byłaby testem na szczerość intencji i obietnic zgłaszanych przez prezydenta Gdańska podczas kampanii wyborczej" - mówił Szczukowski.

Szczukowski kandydował w listopadowych wyborach samorządowych na prezydenta Gdańska z komitetu SLD Lewica Razem i uzyskał 4,63 proc. głosów.

PAP nie udało się uzyskać komentarza prezydenta Adamowicza.

Ostatnie wybory do Rady Miasta Gdańska wygrała Platforma Obywatelska, która objęła 22 z 34 mandatów. Pozostałe 12 mandatów objęli kandydaci Prawa i Sprawiedliwości.

W poprzednich wyborach samorządowych w 2010 r. PO zdobyła 26 mandatów w 34-osobowej radzie, PiS - 7, a jeden mandat przypadł SLD.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.