PARTNER PORTALU
  • BGK

SLD: janosikowe powinno być zastąpione środkami unijnymi

  • PAP    5 marca 2014 - 19:05
SLD: janosikowe powinno być zastąpione środkami unijnymi

- SLD zaapelował do PO i PSL o zniesienie janosikowego i zastąpienie go środkami unijnymi. Politycy Sojuszu skrytykowali także marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika (PSL) za to, że wydaje publiczne pieniądze bez uzasadnienia.
ZAKTUALIZOWANA: Zarzuty SLD są absurdalne i populistyczne - odpowiedziała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska.

Politycy SLD przekonywali na środowej konferencji prasowej, że janosikowe powinno być zniesione. Mechanizm wyrównujący dla innych województw powinien funkcjonować w zmienionej formie - "tak aby nie prowadził do zapaści finansowej województwa mazowieckiego" - podkreślił radny sejmiku mazowieckiego Grzegorz Pietruczuk.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek, że przepisy o janosikowym dotyczące województw są niezgodne z konstytucją, ponieważ nie określają żadnych granic wpłat do budżetu.

Czytaj też:  Janosikowe po Trybunale - czytaj wszystkie komentarze w jednym miejscu

Politycy SLD zaproponowali, by janosikowe zostało zastąpione środkami unijnymi. "Środki te spełniają dziś taką rolę, jaką miało pełnić janosikowe, gdy było wprowadzane, czyli przed naszym przystąpieniem do UE. Ta ustawa spowodowała, że Mazowsze traci 30 proc. swoich środków" - mówiła była minister pracy Anna Kalata.

Z kolei europoseł SLD Wojciech Olejniczak ocenił, że janosikowe jest nie tylko niekonstytucyjne, ale także nieskuteczne. "Okazało się skuteczne w zrujnowaniu finansów Mazowsza i osłabieniu budżetu Warszawy. Natomiast jest całkowicie nieskuteczne pod względem zysków, jakie miało przynosić mieszkańcom innych regionów" - podkreślił. "Od kilku lat są zapowiedzi, że Sejm zajmie się tą sprawą, ale jak dotychczas nic takiego nie nastąpiło. Mam nadzieję, że PO i PSL pójdą po rozum do głowy i ta ustawa przestanie funkcjonować" - mówił Olejniczak.

Pietruczuk przyznał, że wypracowanie nowej ustawy dotyczącej "mechanizmu wyrównującego" nie będzie łatwe. "Interesy Mazowsza i pozostałych 15 regionów są rozbieżne" - zauważył.

Politycy SLD negatywnie ocenili sprawowanie funkcji przez Adama Struzika. "Pieniądze publiczne należy szanować i wydawać z głową. Pan marszałek lubi przepych i blichtr, i z tym będziemy walczyć. Janosikowe okazało się niekonstytucyjne, pozostało jeszcze +struzikowe+ do zniesienia" - mówił Pietruczuk.

"Mazowsze jest zrujnowane finansowo, co jest zasługą Adama Struzika. Zarządzanie finansami województwa polega w jego wykonaniu na drenażu finansów publicznych przez działaczy PSL, którzy pełnią wszelkie możliwe funkcje w naszym województwie" - dodał. "Samo zatrudnienie w urzędzie marszałkowskim w ciągu ostatnich 11 lat wzrosło o 400 proc. Zarząd województwa wydał też przez ostatnie osiem lat 3,6 mln zł na podróże zagraniczne, odwiedzając Peru, Chile, Brazylię. Przez ostatnie trzy lata marszałek wydał ponad 300 tys. zł na samo mycie samochodów. Marszałek odmawia odpowiedzi na nasze interpelacje, ile kosztuje utrzymanie floty samochodów w całym województwie" - wyliczał radny.

KOMENTARZE (1)

  • leda, 2014-03-06 22:06:30

    jak widać, łatwiej poświęcić dotacje z UE niż strącić ze stołka szkodnika społecznego. A co będzie, kiedy pieniądze z UE się skończą? Śmierć biednym regionom? I to mówi SLD????NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: