PARTNER PORTALU
  • BGK

SLD o prawie pisanym na kolanie

  • PAP    22 września 2013 - 08:36
SLD o prawie pisanym na kolanie

Politycy SLD krytykują złożony w Sejmie projekt ustawy o powiecie metropolitalnym, autorstwa Platformy Obywatelskiej. To prawo pisane na kolanie, projekt antysystemowy i niekonstytucyjny, oznaczający de facto centralizację – przekonują działacze sojuszu.
Ich zdaniem każdej metropolii powinna być dedykowana osobna ustawa, a nie - jak proponuje PO - prawo wspólne dla wszystkich aglomeracji. SLD rozpoczyna w woj. śląskim konsultacje społeczne, które mają zaowocować powstaniem ustawy dla tego regionu - poinformował sekretarz generalny tej partii Krzysztof Gawkowski podczas sobotniej konferencji prasowej w Katowicach.

Projekt ustawy o powiecie metropolitalnym klub PO złożył w Sejmie pod koniec sierpnia. To kolejne podejście do tzw. ustawy metropolitalnej. Od lat taką ustawę postulują m.in. samorządy miast z aglomeracji katowickiej. Poprzednie projekty nie wyszły jednak poza etap konsultacji międzyresortowych.

Czytaj też: Powiat metropolitalny na celowniku

„Przez kilka ostatnich lat PO oszukiwała mieszkańców woj. śląskiego i całej Polski, mówiąc o tym, że będziemy mieli szybki proces dojścia do uchwalenia dobrego prawa dotyczącego metropolii. Takie dobre prawo - w rozumieniu PO - okazało się prawem pisanym na kolanie" - powiedział Gawkowski.

Przekonywał, że projekt PO tworzy przeświadczenie o potrzebie budowania czwartego stopnia administracji samorządowej - w opinii SLD - bardzo źle skonstruowanego.

Projekt oznacza też - w ocenie Sojuszu - rozbudowę administracji, odebranie kompetencji gminom i przekazanie ich, bez środków finansowych, powiatowi metropolitalnemu.

„SLD uważał i uważa, że każda ustawa dotycząca dużej aglomeracji powinna być dedykowana poszczególnemu regionowi" - podkreślił Gawkowski.

„Chcemy przygotować projekt ustawy, który będzie wskazywał, że dzisiaj najważniejszą rzeczą, która nie będzie łamała systemowego dorobku RP i tego wszystkiego co wiąże się z administracją samorządową, jest decentralizacja Polski. (...) Dzisiaj Platforma w projekcie proponuje tak naprawdę centralizację" - dodał.

Szef śląskiego SLD, poseł Marek Balt przypomniał, że politycy PO ustawę metropolitalną obiecywali od lat. Teraz proponują projekt całkowicie niezgodny z oczekiwaniami samorządowców - mówił.

Dlatego - jak zapowiedział - SLD w porozumieniu z prezydentami, burmistrzami i starostami rozpoczyna pracę. nad własnym projektem ustawy dla Górnego Śląska i Zagłębia.

Balt przypomniał, że Sojusz rządzi lub współrządzi w siedmiu miastach i trzech powiatach w woj. śląskim. „Znamy problemy tego regionu i chcielibyśmy zaproponować dedykowaną ustawę, która je rozwiąże" - oświadczył poseł.

Jak dodał, chodzi o uporządkowanie spraw komunikacji, służby zdrowia czy usług publicznych. Gotowy projekt ustawy ma być przedstawiony w grudniu.

Odnosząc się do wypowiedzi polityków SLD współautor projektu Marek Wójcik (PO), ocenił, że liderzy Sojuszu nie przeczytali projektu Platformy Obywatelskiej.

„Nie proponujemy stworzenia dodatkowego szczebla samorządu terytorialnego, tylko tworzymy specjalną kategorię powiatów, które obejmowałby obszary metropolitalne" - zaznaczył.

Odrzucił też argument, że wprowadzenie powiatów metropolitalnych oznaczać będzie rozbudowę administracji.KOMENTARZE (2)

  • Kolano, 2013-09-23 14:39:14

    Kto zaczyna od kolana,to normalna sprawa i co w tym dziwnego, przecie to gra i piękna zabawa.
  • Chełmianin N, 2013-09-22 11:42:49

    Powiat metropolitalny,to pogląd fatalny, a dla znanych cwaniaczków jest idealny. Mieszają i kręcą w tym naszym rządzie i wymyślają ustawy,co nas czekać będzie. Projekty nowe wzmocnią samo-rządzenie, bo takie wizje pisze się tylko na polecenie, a widzenie kolanowe,to błędne spojrzenie....  rozwiń