PARTNER PORTALU
 • BGK

SLD zaskarżył ustawę śmieciową do TK

 • PAP    20 marca 2013 - 18:35
SLD zaskarżył ustawę śmieciową do TK

SLD złożył do TK wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. ustawy śmieciowej, która nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi - poinformował rzecznik Sojuszu Dariusz Joński.
"Naszym zdaniem cała ta ustawa jest bublem prawnym. Miała rozwiązać problem segregacji odpadów, a zamiast tego jedynie nakłada na obywateli dodatkowe opłaty. Jest to próba zapychania dziury budżetowej kosztem obywateli" - ocenił Joński.

Czytaj też: Spółdzielczy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w rękach posłów

Według niego, w ustawie nie określono m.in. górnej granicy opłat za śmieci, ani nie sprecyzowano co oznaczają pojęcia: "szkło" czy "papier". "W ustawie jest zastosowana odpowiedzialność zbiorowa - jeśli w domu wielorodzinnym czy bloku zapadnie decyzja o segregacji odpadów, a jeden z mieszkańców nie będzie ich segregował, to zapłacą za to wszyscy. Tak nie powinno być" - podkreślił rzecznik Sojuszu.

W jego ocenie, w ustawie popełniono też "kardynalny błąd" polegający na tym, że najpierw nałożono na samorządy obowiązek ustalenia wysokości opłaty za wywóz śmieci, a dopiero w następnej kolejności rozstrzygnięcia przetargu w tej sprawie.

We wniosku Sojuszu wskazano naruszenie przez ustawodawcę kilku konstytucyjnych zasad, m.in.: zasadę demokratycznego państwa prawa, zasadę samodzielności samorządu, zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego prawa, a także zasadę dostatecznej określoności i jasności przepisów prawa.

Zobacz też: Inowrocław czeka na TK. Jest pewny swego Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (20)

 • Chełmianin N, 2013-04-05 13:50:18

  Filozofia złudną jest,kochaj życie jakie jest, zaś słowo, to największy podpalacz świata, a więc szanuj nawet i nie wierzącego brata. Rozum ludzki jest rozwinięty i ograniczony, ale do mocy Zbawiciela nie został stworzony.
 • pllo, 2013-04-05 11:03:50

  Cóż zatem jest ten patriotyzm? Kto go lepiej zdefiniował, rządząca prawie od zawsze lewica, nieistniejąca prawica, czy może rządzące ostatnio obojniactwo z trudnym do ustalenia profilem politycznym światopoglądowo zasadzonye na sondażach popularności i medialnych fajerwerkach w zaprzyjażnionych ...telewizjach  rozwiń
 • PRL, 2013-04-05 09:41:27

  Słowa patriotyzm nie rozumiesz i popisujesz się,że coś umiesz, słabe EGO masz i z nakazu politycznego znaną melodię grasz. Wiedzy nie posiadasz, obiektywizmu nie pojmujesz i tyle umiesz obrażać potrafisz,pijarem zadaniowym grasz i cudzą głowę masz. Jesteś spod znaku kilofa i perlika i namaszczon...y przez Rydzyka!! W PRL-u SB-cy żyli,system tworzyli,ale schizofrenikami nie byli, w PZPR i SB także porządni ludzie byli i z głową chronić potrafili.  rozwiń