PARTNER PORTALU
  • BGK

Śledztwo przeciw marszałkowi umorzone

  • PAP    6 października 2011 - 11:42
Śledztwo przeciw marszałkowi umorzone

Umorzono śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez kierownictwo urzędu marszałkowskiego w Białymstoku, w tym marszałka, w sprawie przekroczenia uprawnień w związku z zatrudnianiem osób.
Poinformował o tym w czwartek Mieczysław Orzechowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, która prowadziła śledztwo przeciw marszałkowi województwa podlaskiego Jarosławowi Dworzańskiemu (PO) i czterem innym osobom z kierownictwa urzędu. Decyzja nie jest prawomocna.

Śledztwo prowadzono po doniesieniu złożonym przez CBA do prokuratury w Białymstoku. Białostocka prokuratura apelacyjna skierowała sprawę do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Jak powiedział prokurator Orzechowski, oprócz marszałka województwa podlaskiego śledztwem objęci byli także: wicemarszałek, członek zarządu, sekretarz województwa i dyrektor gabinetu marszałka.

Zarzuty, które w środę prokuratura umorzyła, dotyczyły zatrudnienia niezgodnie z przyjętymi normami w postępowaniach konkursowych pięciu osób na stanowiska urzędnicze i jednej osoby w podległej urzędowi marszałkowskiemu instytucji. Miałoby się to stać w 2009 roku. „Zebrany materiał nie dał podstaw do przyjęcia popełnienia przestępstwa” – uznała prokuratura.

Orzechowski poinformował, że umorzono także postępowanie dotyczące innych spraw, związanych z urzędem marszałkowskim w Białymstoku, a w których nie postawiono nikomu zarzutu.

Kwestie, którymi olsztyńska prokuratura okręgowa się zajmowała, dotyczyły przekroczenie uprawnień w sprawach zatrudnienia w urzędzie marszałkowskim. Chodziło także o przetarg na wydanie i dystrybucję biuletynu informacyjnego oraz o konkursy na dofinansowanie unijne dotyczące wyposażenia placówek służby zdrowia, transportu publicznego i rozbudowy infrastruktury turystycznej nad Kanałem Augustowskim.

„To postępowanie umorzono z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa” – oceniła prokuratura. Jak zaznaczyła, część uzasadnienia dotyczącego umorzenia w obu sprawach jest tajna. Śledczy z Olsztyna zwrócili się do szefa CBA o odtajnienie materiałów śledztwa, jednak ten nie wydał takiej zgody.

Olsztyńska prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie kierownictwa urzędu marszałkowskiego w Białymstoku od lutego, i wtedy postawiła zarzuty w sprawie nieprawidłowości przy zatrudnianiu osób w tym urzędzie. Żaden z podejrzanych nie przyznał się do winy.

Mimo postawienia zarzutów marszałek Dworzański pozostał na stanowisku, nie powiodła się próba odwołania go na nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa podlaskiego. Dworzański w związku ze sprawą zawiesił swoje członkostwo w Platformie Obywatelskiej, ale partia zdecydowała później o przywróceniu go w jej szeregi.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.