PARTNER PORTALU
 • BGK

Śledztwo w sprawie ekranów akustycznych

 • PAP    4 stycznia 2013 - 13:28
Śledztwo w sprawie ekranów akustycznych

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie ekranów akustycznych stawianych przy autostradach tam, gdzie nie były potrzebne.
Śledczy będą badać, czy urzędnicy resortu środowiska naruszyli prawo, nie zmieniając rygorystycznych norm z 2007 r.

W październiku 2012 r. prokuratura podjęła postępowanie sprawdzające pod kątem ewentualnego przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych. Przez dłuższy czas prokuratora nie dostawała żądanych informacji od resortu środowiska, które w końcu napłynęły.

„Po ich uzyskaniu 31 grudnia 2012 r. wszczęliśmy śledztwo w sprawie możliwego niedopełnienia obowiązków w okresie od 2008 r. do maja 2012 r. przez funkcjonariuszy zobowiązanych do tworzenia przepisów dotyczących dopuszczalnych poziomów hałasu" - powiedział w piątek rzecznik prokuratury Dariusz Ślepokura.

Wyjaśnił, że chodzi o zaniechanie zmian w rozporządzeniu ministra środowiska z czerwca 2007 r. ws. dopuszczalnych poziomów hałasu, które zawierało wygórowane limity dopuszczalnego hałasu na drogach.

Prokurator dodał, że skutkiem tego zaniechania było wydawanie dodatkowych pieniędzy przy budowie autostrad i tras szybkiego ruchu z powodu konieczności wznoszenia przy nich ekranów akustycznych. Według prokuratury było to działanie na szkodę interesu społecznego.

Ślepokura powiedział, że prokuratura wystąpi teraz do ministerstwa o dokumentację całej sprawy; zaczną się też przesłuchania urzędników resortu.

11 października „Rzeczpospolita" napisała, że blisko połowa ekranów akustycznych powstała niepotrzebnie, a firmy, które je produkują, zarobiły na nich fortunę. Ekrany stawiano tam, gdzie wcale nie musiały powstać, np. przy lasach i ugorach. Według „Rz" przez złe przepisy autorstwa resortu środowiska na „ekranowaniu" Polski straciliśmy ok. miliarda zł.

Według gazety pięć lat temu Ministerstwo Środowiska wprowadziło w Polsce normy hałasu, które należą do najbardziej restrykcyjnych w Europie. Według GDDKiA gdyby normy zmieniono przed drogowym boomem, nawet 40 proc. ekranów okazałoby się niepotrzebnych.

Potem rzecznik Prokuratora Generalnego Mateusz Martyniuk podał, że po analizie materiałów prasowych PG zdecydowała o przekazaniu sprawy do wyjaśnienia warszawskiej prokuraturze.

12 października 2012 r. premier Donald Tusk powiedział w Sejmie: „Ktoś wprowadził takie normy ekologiczne tak wyśrubowane, że konsekwencją tego była konieczność budowania ekranów nie tam, gdzie to jest rzeczywiście konieczne". Zwrócił uwagę, że normy ekologiczne, które „wymuszały stawianie ekranów, wprowadzono 14 czerwca 2007 roku" (za rządów PiS).

„Zgadzam się z tymi, którzy uważają, że okoliczności wprowadzenia tej normy powinna zbadać prokuratura. Powiem więcej, zbada to prokuratura" - zapowiedział szef rządu.

Art. 231 Kodeksu karnego stanowi, że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub niedopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Tropiciel Przekrętów, 2013-01-05 09:17:19

  Osobnik o pseudonimie ELIOT NESS zostal zdemaskowany! To szwagier Burmistrza pewnego miasta, który ma obiecany stołek Prezesa miejskiej firmy komunalnej! Dlatego tak zawzięcie walczy o bezprzetargowe przekazywanie odbioru śmieci spólkom miejskim. Może stracić super etat jak mu się nie uda wywalczy...ć lodziarskiego zapisu dla samorzadów, by mogły kręcic lody jak tralala na śmieciach bez przetargu!  rozwiń
 • 777, 2013-01-04 23:47:05

  22 lata po odzyskaniu suwerenności mamy dalej idiotów takich jak Eliot Ness, którym marzy się PRL. To sprawa dla psychiatrów! Bo ABW już za późno.
 • Eliot Ness, 2013-01-04 15:10:05

  No i przede wszystkim to CBA, CBŚ i ABW powinna zająć się faktem że 22 lata od odzyskania suwerenności - zamiast implementacji unijnych reguł do polskiej gospodarki odpadami komunalnymi - mamy ustawę wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom chcącym kręcić śmieciowe lody a urzędnicy sami już gubią się w sw...oich matactwach - szczegóły czytać w google.pl na hasło "Gawłowski gubi się w argumentach"...  rozwiń