PARTNER PORTALU
  • BGK

Słupsk, aquapark: Inwestor nie przekonał miasta do formuły PPP

  • MN    8 lipca 2016 - 12:38
Słupsk, aquapark: Inwestor nie przekonał miasta do formuły PPP
Budowa aquaparku ruszyła w 2011 roku (fot. slupsk.pl)

• Słupsk postanowił, że budowę parku wodnego „Trzy Fale” dokończy miejska spółka.
• Wcześniej jeden z inwestorów miał dokończyć budowę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ale miasto nie uznało tej propozycji za korzystną.
• Budowa aquaparku została wstrzymana w 2013 roku, gdy miasto zerwało umowę z wykonawcą z powodu opóźnień.
Pięć lat minęło od rozpoczęcia budowy aquaparku „Trzy Fale” w Słupsku. Był to projekt samorządu poprzedniej kadencji i według szacunków miał kosztować 57,7 mln zł, z czego część miała pokryć unijna dotacja.

W 2013 roku budowa parku wodnego stanęła, a miasto zerwało umowę z wykonawcą z powodu opóźnień. Obiekt jest gotowy w 75 procentach i do tej pory pochłonął 56 mln zł. Władze miasta poszukiwały inwestora, który miałby dokończyć budowę w ramach PPP. Jedną z takich firm była firma Warbud, która zainteresowała się realizacją inwestycji i włączyła się do dialogu z miastem. Ostatecznie jednak zrezygnowano z tego pomysłu.

Wpływy z biletów nie pokryłyby kosztów inwestycji

– Miasto Słupsk poszukiwało partnera prywatnego, który pokryłby koszty dokończenia budowy aquaparku, a następnie odzyskał zainwestowane środki z wpływów biletowych – tłumaczy Przemysław Szulfer, wicedyrektor administracyjno-finansowy Warbud. - W naszej ocenie, bilety nie pokryłyby spłaty inwestycji. W bliskiej okolicy Słupska znajduje się kilka podobnych obiektów. Sąsiadujące obiekty były wspófinansowane z funduszy unijnych - właśnie dlatego, że z założenia nie są na tyle rentowne, by pokryć nakłady inwestycyjne z biletów – tłumaczy.

Mówiąc o podobnych obiektach w sąsiedztwie, wicedyrektor Warbud ma na myśli m.in. aquapark położony w niedalekim Redzikowie, z którego licznie korzystają również mieszkańcy Słupska, a dojazd z centrum miasta trwa nie więcej niż pół godziny.

Firma Warbud była zainteresowana realizacją słupskiego aquaparku i włączyła się do dialogu z miastem. Władzom Słupska zaproponowano rozwiązanie na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym to wykonawca pokrywa w całości koszty inwestycyjne i koszty utrzymania obiektu, zaś spłatę rozkłada miastu na raty na okres 10-15 lat.

- Chociaż miasto musiałoby spłacić inwestycję, to nasze rozwiązanie znacznie ulżyłoby finansom Słupska, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji – tłumaczy Szulfer.

Miejska spółka dokończy budowę za kredyt 

Miasto postanowiło jednak objąć inna drogę. Na początku lipca tego roku powołano spółkę „Trzy Fale”, która za pomocą kredytu dokończy budowę obiektu, później zaś będzie zarządzała parkiem wodnym a także innymi podobnymi obiektami w Słupsku.

Według szacunków, prace związane z dokończeniem parku wodnego odbędą się w latach 2017-18 i pochłoną około 24 mln zł. Miasto chce spłacić kredyt do 2022 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • redzikowski, 2016-07-08 13:26:03

    W końcu, (wielkim kosztem podatnika) wybudują aby jakaś prywatna spółka to łyknęła i kasowała profity dla siebie a dla miasta zostawiała ochłapy. To typowo polskie.