PARTNER PORTALU
  • BGK

Słupsk: park przy ul. Wazów będzie nosił imię Ireny Sendlerowej

  • PAP/JS    28 marca 2018 - 19:47
Słupsk: park przy ul. Wazów będzie nosił imię Ireny Sendlerowej
Radni przyjęli uchwałę 21 głosami, przy jednym wstrzymującym (fot. UM Słupsk)

Dotąd bezimienny miejski park przy ul. Wazów w Słupsku będzie się nazywał Parkiem Ireny Sendlerowej - zdecydowali miejscy radni, uwzględniając to, że niedługo przestanie działać szkoła, która nosi jej imię.
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku Beata Chrzanowska, jedna z sześciu radnych wnioskujących o nadanie parkowi przy ul. Wazów imienia Ireny Sendlerowej, powiedziała podczas środowej (28 marca) sesji, że nazwa nie jest przypadkowa.

"Wpisuje się w ustanowiony przez Sejm 2018 rok jako Rok Ireny Sendlerowej. Poza tym za rok z mapy Słupska zniknie jedna ze szkół, która nosi jej imię" - mówiła przewodnicząca.

Radni przyjęli uchwałę 21 głosami, przy jednym wstrzymującym. Zgodnie z jej zapisami park przy ul. Wazów zyska nazwę: Park Ireny Sendlerowej. Uchwała wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Wcześniej - od 28 lutego do 20 marca - odbyły się konsultacje społeczne, w których wzięła udział jedna mieszkanka. Była przeciwna proponowanej nazwie. Jej zdaniem park powinien nosić imię osoby związanej ze Słupskiem.

Irena Sendlerowa, ps. Jolanta, była działaczką społeczną, członkinią PPS, a w czasie wojny kierowniczką referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom "Żegota". Ratowała żydowskie dzieci z warszawskiego getta. Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Zmarła w 2008 r. w wieku 98 lat.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.