PARTNER PORTALU
 • BGK

Słupsk, Robert Biedroń: cięcia w miejskich spółkach

 • pt    4 lutego 2015 - 13:00
Słupsk, Robert Biedroń: cięcia w miejskich spółkach
Robert Biedroń wprowadza w Słupsku zapowiedziane oszczęności - fot. mat. prasowe

Rocznie na członków zarządów miejskich spółek Słupsk wydawał aż 2 mln zł. Prezydent Robert Biedroń chce radykalnie zmniejszyć tę kwotę.
Jak się okazje, średnia płaca w zarządzie miejskich spółek Słupska to aż 14 tys. zł. Rocznie na członków zarządów słupszczanie wydawali aż 2 mln zł.

Biedroń, których do wyborów szedł z obietnicami wprowadzenia oszczędności zdecydował o obniżeniu pensji członków i prezesów rad nadzorczych spółek komunalnych.

Członkowie RN zamiast 1,2 tys. zł dostaną 500 zł miesięcznie, zaś prezesi 700 zamiast 1,6 tys. zł. Prezydent zmniejszył też liczebność rad nadzorczych.

Czytaj też: Słupsk jak Las Vegas

– Ograniczyłem rady nadzorcze wszystkich spółek do niezbędnego minimum. Nie stać nas na rozbuchane rady – mówił prezydent.

Pierwszym zadaniem nowych rad nadzorczych ma być analiza płac prezesów i zarządów spółek.

– Okazuje się, że w zakresie wynagrodzeń zarządów spółek komunalnych nie było żadnej polityki – mówił Biedroń ma konferencji prasowej.

– Wydatki spółek na ten cel były w mojej ocenie zbyt wysokie. Najniższe wynagrodzenie członka zarządu wynosi 8 tys. zł. brutto, najwyższe – aż 18 tys. zł. Średnie zarobki w zarządach spółek to aż 14 tys. zł miesięcznie, czyli więcej, niż zarabiam ja, więcej, niż zarabia ktokolwiek w ratuszu. Według mnie to sytuacja demoralizująca, która nie powinna być akceptowana w mieście, które ma tak skromny budżet i zamierzam ją zmienić – przekonywał Biedroń.

Biedroń chce też zmienić strukturę zatrudnienia:– Mam wrażenie, że administracja w tych spółkach jest zbyt rozbudowana – tłumaczy prezydent Słupska.

– W PGM zatrudnionych jest 108 osób, z czego aż 40 w administracji. Pełnomocników zarządu jest aż 7! Nie rozumiem tej struktury i uważam, że należy to poddać analizie.

Biedroń zapowiedział, że w ten sam sposób chcę prześwietlić każdą spółkę.

Władze miasta zlikwidowały także jedną ze spółek - Agencję Promocji Regionalnej Ziemia Słupska. Zwolniony zarząd i radę nadzorczą zastąpił prawnik, który ma dokończyć proces likwidacji.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (14)

 • mieszkanka Darłowa, 2015-02-18 12:35:56

  Popieram takie postępowanie. Macie dobrego Prezydenta i oby tak dalej! Jestem mieszkanką Darłowa a tutaj administracja jest bardzo rozbudowana, zarówno w mieście jak i gminie a naszym włodarzom jakoś to nie przeszkadza. Jak jedno stanowisko się nie podoba to przerzuca się na drugie. Najważniejsze to... mieć znajomości! Niezależnie czy się ma kompetencje czy nie - pracę się ma!  rozwiń
 • urzędnik, 2015-02-09 08:50:49

  do E.Hrk Popieram działania Prezydenta Słupska, wszędzie powinien być porządek, a w spółkach komunalnych przede wszystkim. Tylko jak będzie podejmował decyzje niezgodnie z przepisami to długo nie podziała. Prawo jest kiepskie więc trzeba je zmieniać, jednak póki obowiązuje dotyczy wszystkich i urzęd...ników i spółki i prezydentów miast na równych zasadach. Pozdrawiam  rozwiń
 • gość, 2015-02-08 15:57:58

  Taki Biedroń powinien być w każdym mieście i robić porządki. To jest nasza przyszłość, sprawna i tania administracja, dobrowolne finansowanie wyznań i przejrzyste przepisy.