PARTNER PORTALU
  • BGK

Śmieciowa zawierucha w Warszawie będzie mieć ciąg dalszy

  • PAP/AT    7 czerwca 2013 - 11:59
Śmieciowa zawierucha w Warszawie będzie mieć ciąg dalszy

W najbliższych dniach dojdzie do kolejnych spotkań między władzami Warszawy a resortem środowiska ws. problemów z wdrażaniem ustawy śmieciowej w stolicy - poinformował szef resortu Marcin Korolec.
ZAKTUALIZOWANA: W czwartek stołecznym magistracie odbyło się dwugodzinne spotkanie Korolca z Gronkiewicz-Waltz. Minister rozmawiał z prezydent o problemach stolicy z wdrażaniem ustawy śmieciowej i propozycji miasta dotyczącej wprowadzenia tymczasowego systemu śmieciowego po pierwszym lipca.

"Jestem zbudowany po tym spotkaniu i cieszę się z jego wyników. Pani prezydent zapewniła, że ona jak i miasto są w pełni zdeterminowani, żeby wprowadzić przepisy ustawy (śmieciowej) i zrealizować jej cele w Warszawie" - powiedział na briefingu Korolec.

Dodał, że zarówno resort jak i władze miasta chcą, aby interes mieszkańców był "absolutnie zabezpieczony dzisiaj i po pierwszym lipca". "Szukamy takich rozwiązań (...), by były zgodne z prawem i w interesie mieszkańców. Jesteśmy umówieni na kolejne spotkania" - powiedział szef resortu środowiska.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że w sytuacji przedłużających się procedur przetargowych na odbiór śmieci w stolicy (Krajowa Izba Odwoławcza nakazała zmianę warunków przetargu), najważniejsi są mieszkańcy. Będzie to tak załatwione, aby mieszkańcy jak najmniej partycypowali w tych trudnościach, które wyniknęły - zapewniła Gronkiewicz-Waltz.

Minister środowiska pytany, czy rozwiązania proponowane przez miasto są zgodne z prawem, nie odpowiedział wprost.

"Miasto jest nadal w procedurze przetargu, ten przetarg zostanie dokończony. Są pewne uwagi z Krajowej Izby Odwoławczej, które powodują, że te procedury muszą być dostosowane w najbliższym czasie. Szukamy takiego rozwiązania, które by było w interesie mieszkańców i zgodne z prawem" - powiedział Korolec.

W czwartek prezydent Warszawy spotkała się także z firmami zajmującymi się odbieraniem odpadów ws. przejściowego systemu śmieciowego. Gronkiewicz-Waltz po pierwszym spotkaniu z przedsiębiorcami powiedziała, że po 30 czerwca będą one odbierały odpady. "Nie ma obawy, że zaleją nas śmieci. Firmy są odpowiedzialne, zależy im na klientach" - zaznaczyła prezydent Warszawy.

Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała, że o konkretnych ustaleniach będzie można mówić w perspektywie kilku dni, gdyż przedstawiciele firm śmieciowych chcą zapoznać się z projektem porozumienia.

"Jesteśmy skłonni porozumienie podpisać. Nie chcemy, by w mieście był bałagan" - powiedziała współwłaścicielka firmy Byś wywożącej śmieci Monika Byśkiniewicz.

Zaznaczyła jednak, że ma do rozwiązania zaproponowanego przez miasto zastrzeżenia. Wyjaśniła, że problem powstaje w przypadku, gdy firma od właściciela odbierała śmieci np. raz na dwa tygodnie, a teraz miałaby to robić raz na tydzień. "Obecnie obciążamy (opłatą) za wywóz pojemników, a od 1 lipca mieszkańcy będą płacić stałą opłatę" - zaznaczyła zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb.

W związku z wdrażaniem ustawy śmieciowej w Warszawie, do dymisji podał się wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak.

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział, że 31 maja do dymisji podał się także szef MPO w Warszawie Sławomir Michalak. Dodał, że obowiązki prezesa spółki pełni obecnie jeden z wiceszefów.

"Michalak został powołany do wykonania konkretnych zadań m.in. unowocześnienia spółki, przejęcia spalarni odpadów. Widocznie uznał, że te zadania zakończył i podał się do dymisji" - powiedział Milczarczyk.×
KOMENTARZE (2)

  • 2323, 2013-06-08 16:46:27

    12 czerwca o 16.00 przyjdź na sesję Rady Warszawy (Pałac Kultury i Nauki IV piętro) poświęconej sprawom śmieciowym. Bufetowa będzie chciała znowu wykiwać Warszawiaków i wprowadzi nowe opłaty (może trochę mniejsze niż te wcześniej planowane). Nie daj się okraść - 9 zł/osobę za śmiecie selekcjonowane ...i ani grosza więcej. Dołącz do protestu Stowarzyszenia Interesu Społecznego "Wieczyste"  rozwiń
  • ehh, 2013-06-07 20:26:46

    Wszystkie gminy pozostawione sobie.. ważne, że Warszawa ma patronat śmieciowego resortu, który ma okazję sobie reklamę zrobić w świetle kamer.