PARTNER PORTALU
  • BGK

Smutny koniec Śląskiego Teatru Tańca

  • tvs.pl    1 sierpnia 2013 - 13:34
Smutny koniec Śląskiego Teatru Tańca

Nie udało się znaleźć sposobu na uratowanie Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Po pół roku od uchwały intencyjnej w sprawie zamiaru likwidacji władze miasta oficjalnie przyznają, że koniec teatru to już tylko formalność. Choć nikła szansa, że tancerze jeszcze wrócą w Bytomiu na scenę istnieje.
Śląski Teatr Tańca wciąż obecny jest na afiszach, ale z kulturalnej mapy Bytomia już niedługo zniknie. Uchwałę o zamiarze likwidacji Śląskiego Teatru Tańca radni podjęli już pod koniec stycznia. Przez ostatnie pół roku nie udało im się znaleźć sposobu na uratowanie tej funkcjonującej w Bytomiu od ponad 20 lat placówki kulturalnej.

- Głosowałem przeciwko likwidacji. Wolałem, żeby podjęto próbę uratowania Śląskiego Teatru Tańca. Obecne władze poszły inną drogą, będziemy wręcz domagali się tego, żeby ta forma sztuki w Bytomiu działała - mówi Michał Bieda, radny Rady Miejskiej w Bytomiu. Kiedy okazało się, że bytomski Teatr ma milionowe długi sprawą zainteresowała się prokuratura. Zarzut fałszowania dokumentów usłyszał już były dyrektor do spraw rozwoju tej placówki. Na początku sierpnia śledczy mają w tej sprawie przedstawić kolejne zarzuty. - Dziś trzeba spłacić długi, aby odtworzyć coś nowego trzeba zapewnić finansowanie tego. Bytom jest zbyt biednym miastem, żeby wziął wszelkie koszty na siebie. Jak zwykle kiedy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze - zaznacza Adam Grzesik, Urząd Miasta w Bytomiu.

Miasto ma związane ręce, w budżecie nie ma środków na spłatę zadłużenia Śląskiego Teatru Tańca. Zarówno jednak władze Bytomia, jak i te wojewódzkie chcą, by artyści na scenę jeszcze wrócili. Nie wiadomo tylko kto miałby za to zapłacić. Bytom liczy na marszałka województwa, a ten czeka na decyzję ministerstwa kultury.

- Kiedy będziemy mieć taką odpowiedź, będziemy się zastanawiali jaka jest możliwość wsparcia ze strony Urzędu Marszałkowskiego, ale także to będzie wymagało zastanowienia się po stronie Bytomia w jakim zakresie będą gotowi na utrzymanie takiej instytucji - podkreśla Aleksandra Gajewska, wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Najpierw jednak w Bytomiu muszą skupić się na sprawdzeniu finansowych sprawozdań z ostatnich dwóch lat funkcjonowania Teatru i poszukać dla niego nowych perspektyw.

Czytaj tez: Likwidacja Śląskiego Teatru Tańca

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • pituła, 2013-08-02 10:52:37

    społecznik , masz rację powinno się tak robić też ze służbą zdrowia, szkołami, sejmem i radnymi, partiami i wszystkim co jeszcze dzięki Państwu działa :)
  • społecznik, 2013-08-01 14:25:02

    Ale co to za pomysł, żeby samorząd miał teatr? To może było wygodna i ciepła posadka, do wyciągania kasy ... Dlaczego artyści nie założą stowarzyszenia lub fundacji i na tej podstawie nie zorganizują NOWEGO teatru ?