PARTNER PORTALU
  • BGK

Sołtys i fundusz sołecki wsparciem dla lokalnej społeczności. O tym warto rozmawiać

  • AW    10 marca 2017 - 10:59
Sołtys i fundusz sołecki wsparciem dla lokalnej społeczności. O tym warto rozmawiać
W Polsce jest ponad 40 tys. sołtysów. 11 marca obchodzą oni swoje święto (Na zdjęciu pomnik sołtysa w Wąchocku/fot: wikipedia.org/Witkowski Marcin)

• 11 marca przypada Dzień Sołtysa.
• Okazją do docenienia pracy sołtysów, ale też rozmowy na najważniejsze dla lokalnych społeczności sprawy będzie ogólnopolska konferencja w Konstancinie-Jeziornej.
• Głównym tematem spotkania będzie fundusz sołecki jako instrument rozwoju lokalnego.
Sołtys pełni funkcje reprezentacyjną oraz wykonawczą w jednostce pomocniczej gminy jaką jest sołectwo. Objęty jest ochroną prawną przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie.

Czytaj też:Zebrania wiejskie siłą, nad którą sołtys musi zapanować

W Polsce jest ponad 40 tys. sołtysów. 11 marca obchodzą oni swoje święto.

- Aktywnie uczestniczą w życiu lokalnej społeczności, wspierają rozwój społeczny i gospodarczy swoich „małych ojczyzn”, działają na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, a także promują inicjatywy mieszkańców – podkreśla Adam Struzik, marszałek mazowiecki.

Sołtysi wciąż niedoceniani

Niedawno o roli sołtysów głośno dyskutowano na forum ogólnopolskim za sprawa projektu ustawy autorstwa PSL, który zakładał m.in. wzmocnienie pozycji sołtysów, oraz przyznanie im obok diet, stałych pensji. Projekt został odrzucony. – Pomysł idzie w dobrą stronę, bo wzmacnia rolę sołectw i samych sołtysów, ale brak mu pewnych konstrukcji, a zapisy są prawnie niejasne i co najmniej dziwne – komentował dla Portalsamorzadowy.pl projekt Ireneusz Niewiarowski, polityk, były senator PO, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

Jego zdaniem praca sołtysów jest niedoceniana, ale należy szukać rozwiązań, by wzmocnić sołectwo i nadać mu osobowość quasi-prawną nie osłabiając tej gminy.

Czytaj też: Status sołectwa trzeba wzmocnić, ale bez osłabiania gminy

Jednym z narzędzi, jakie ma do dyspozycji gmina, by wspierać inicjatywy w sołectwach jest fundusz sołecki.

Według ustawy o funduszu sołeckim, jeżeli rada gminy zdecyduje o jego uruchomieniu, mieszkańcy sołectwa zbierają się na zgromadzeniu wiejskim i dyskutują na co przeznaczyć środki; wysokość funduszu wylicza się zgodnie z algorytmem określonym w ustawie; regulacje dot. funduszu obowiązują już 5 rok - w tym czasie nieco ponad połowa gmin wiejskich zdecydowała się na wyodrębnienie funduszu sołeckiego; zachętą może być zwrot części wydatków z budżetu państwa.

Liczba gmin, w których utworzono fundusz sołecki, rośnie z roku na rok. W 2016 r. taki fundusz miało już blisko 70 proc. gmin.

Okazją do debaty nad przyszłością tego instrumentu rozwoju lokalnego czy perspektywą wsparcia unijnego po roku 2020 będzie ogólnopolską konferencję naukową „Fundusz Sołecki jako instrument rozwoju lokalnego”, która odbędzie się 11 marca o godz. 10 w Konstancińskim Domu Kultury „Hugonówka” w Konstancinie-Jeziornej. W spotkaniu weźmie udział marszałek Adam Struzik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.