Sosnowiec woli obligacje od kredytu

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Katowice
  • 22-09-2011
  • drukuj
W tym roku skarbnik proponuje sprzedaż papierów wartościowych na 42 mln zł. Podkreśla, że to o mniej więcej 20 mln mniej, niż planowano na początku roku.
Sosnowiec woli obligacje od kredytu
Przy wykupie obligacji gmina zapłaci oprócz wartości nominalnej tylko niską marżę oraz procent zysku dla inwestora – informuje „Gazeta Wyborcza Katowice”.

Wysokość tego oprocentowania zależy od warszawskiego wskaźnika WIBOR, ale zawsze jest niższa od tego przy kredytach zaciąganych w banku.

Sosnowiec wypuszczał obligacje już dużo wyższe niż te obecne – po 50 i 90 mln rocznie. W tym roku skarbnik proponuje sprzedaż papierów wartościowych na 42 mln zł. Podkreśla, że to o mniej więcej 20 mln mniej, niż planowano na początku roku.

Jeśli radni się na to zgodzą, bank sprzeda papiery maksymalnie stu inwestorom krajowym i zagranicznym, ale zwykli mieszkańcy nie będą mogli ich kupić, bo emisja jest niepubliczna. Każdą z siedmiu serii obligacji miasto obiecuje wykupić w terminie od trzech do 11 lat.

Uzyskane ze sprzedaży obligacji pieniądze potrzebne są na rozpoczęte inwestycje.

Najwięcej pochłoną budowa sali koncertowej (ma kosztować prawie 30 mln zł, w połowie z kasy UE) oraz modernizacja szpitala miejskiego, przebudowa ulic Mikołajczyka, Lenartowicza i połączenie ul. Jedności z 11 Listopada – pisze „Gazeta Wyborcza Katowice”.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU