PARTNER PORTALU
  • BGK
ons/mail2.png" alt="" width="90" /> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Sosnowiec woli obligacje od kredytu

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Katowice    22 września 2011 - 09:04
Sosnowiec woli obligacje od kredytu

W tym roku skarbnik proponuje sprzedaż papierów wartościowych na 42 mln zł. Podkreśla, że to o mniej więcej 20 mln mniej, niż planowano na początku roku.
Przy wykupie obligacji gmina zapłaci oprócz wartości nominalnej tylko niską marżę oraz procent zysku dla inwestora – informuje „Gazeta Wyborcza Katowice”.

Wysokość tego oprocentowania zależy od warszawskiego wskaźnika WIBOR, ale zawsze jest niższa od tego przy kredytach zaciąganych w banku.

Sosnowiec wypuszczał obligacje już dużo wyższe niż te obecne – po 50 i 90 mln rocznie. W tym roku skarbnik proponuje sprzedaż papierów wartościowych na 42 mln zł. Podkreśla, że to o mniej więcej 20 mln mniej, niż planowano na początku roku.

Jeśli radni się na to zgodzą, bank sprzeda papiery maksymalnie stu inwestorom krajowym i zagranicznym, ale zwykli mieszkańcy nie będą mogli ich kupić, bo emisja jest niepubliczna. Każdą z siedmiu serii obligacji miasto obiecuje wykupić w terminie od trzech do 11 lat.

Uzyskane ze sprzedaży obligacji pieniądze potrzebne są na rozpoczęte inwestycje.

Najwięcej pochłoną budowa sali koncertowej (ma kosztować prawie 30 mln zł, w połowie z kasy UE) oraz modernizacja szpitala miejskiego, przebudowa ulic Mikołajczyka, Lenartowicza i połączenie ul. Jedności z 11 Listopada – pisze „Gazeta Wyborcza Katowice”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.