PARTNER PORTALU
  • BGK

SP chce nowelizacji ustawy o usługach turystycznych

  • PAP    20 lipca 2012 - 19:50

Solidarna Polska chce, by klienci upadłych biur podróży z budżetu państwa otrzymywali zwrot utraconych pieniędzy w przypadku, kiedy sumy gwarancji ubezpieczeniowych są niewystarczające. Klub SP złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o usługach turystycznych.
"Złożyliśmy projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych, który nakłada obowiązek zwrotu z budżetu państwa wszelkich kosztów, w przypadku, kiedy sumy gwarancji ubezpieczeniowych są niewystarczające" - powiedział na piątkowej konferencji w Warszawie poseł Tomasz Górski. "Proponujemy zwołanie komisji sportu i turystyki, która przyjmie odpowiednie rozwiązania" - dodał.

Zdaniem posła Solidarnej Polski celem projektu jest odbudowa zaufania klientów do biur podróży, a także wsparcie turystyki, jako ważnej dziedziny gospodarki. "Ten projekt ustawy zabezpieczy klientów, uspokoi sytuację na rynku i pozwoli, do czasu uchwalenia nowej ustawy, zapewnić zwrot klientom wszystkich pieniędzy wpłaconych do biur podróży" - powiedział Górski.

Podkreślił, że wypłatę wszystkich pieniędzy, które klienci wpłacili do biura podróży, w przypadku jego upadku nakazuje dyrektywa UE. "Rząd polski jest zobowiązany stworzyć takie przepisy, by wszystkie środki klientów były zabezpieczone" - twierdzi SP. Chodzi o dyrektywę z 1990 r. o podróżach i wycieczkach turystycznych i wakacjach sprzedawanych w formie pakietu usług.

Jak zaznaczył poseł SP, obecnie "marszałkowie województw z środków własnych, uruchamiając rezerwy pokrywają koszty przyjazdu klientów upadłych biur podróży do Polski". Przekonywał, że samorządy nie są do tego przygotowane.

Zmiany dotyczące gwarancji ubezpieczeniowych biur podróży, aby klienci po upadku touroperatora mieli m.in. zapewniony zwrot kosztów wyjazdu, były tematem poniedziałkowego spotkania przedstawicieli resortów sportu i turystyki oraz finansów.

"Celem spotkania było omówienie możliwych zmian w rozporządzeniach ministra finansów z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej wymaganej w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych" - poinformował resort sportu w komunikacie. Chodzi również o rozporządzenie z grudnia 2010 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia na rzecz klientów w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Czytaj też: Trzeba sprowadzić turystów z kolejnego biura

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Wolna 50+, 2012-07-21 05:59:05

    Nowe pomysły parlamentarzystów pod tytułem "biedni robią zrzutkę na bogatych".