PARTNER PORTALU
  • BGK

Spadła legislacyjna gorączka

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    3 stycznia 2013 - 07:34
Spadła legislacyjna gorączka

Radykalnie spadła liczba ustaw uchwalonych przez posłów. W 2012 r. po raz pierwszy od lat Sejm przyjął tak mało ustaw, zaledwie 138.
To niewątpliwy rekord wstrzemięźliwości, bo w 2011 r. uchwalił 239 ustaw, a w 2010 r. - 229 - stwierdza „Rzeczpospolita".

Mniej jest też pozycji w Dzienniku Ustaw, w którym publikowane są m.in. ustawy, rozporządzenia. W 2011 r. pojawiło się w nim 1778 pozycji, a w 2012 r. - 1555.

„To bardzo dobry sygnał, gorączka legislacyjna zaczyna powoli spadać" - ocenia ekspert BCC Witold Michałek. Jak podkreśla, mniej ustaw daje więcej czasu na dyskusję, dopracowanie regulacji.

Prezes Instytutu Prawa i Społeczeństwa Grzegorz Wiaderek zwraca uwagę, że gorączka legislacyjna poprzednich lat mogła wynikać z konieczności przyjmowania przepisów unijnych.

„Sama liczba ustaw nie decyduje o ich jakości. Ważne jest, by procedury stanowienia prawa były sprawne. Wprowadzone zmiany dotyczące legislacji idą w dobrym kierunku, choć potrzeba ich więcej" - ocenia.

Coraz większą rolę w stanowieniu prawa odgrywa Rządowe Centrum Legislacyjne. Na małą liczbę ustaw może też wpływać fakt, że Sejm rozpoczął kadencję w końcówce 2011 r. - wylicza „Rz".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.