PARTNER PORTALU
  • BGK

Specustawa lotniskowa będzie obowiązywać do końca 2020 r. Sejm podjął decyzję

  • PAP/MIW    21 lipca 2016 - 10:49
Specustawa lotniskowa będzie obowiązywać do końca 2020 r. Sejm podjął decyzję
Port lotniczy Katowice. (fot. mat. Katowice Airport)

• Posłowie zadecydowali, że specustawa lotniskowa będzie obowiązywać do 31 grudnia 2020 r.
• Ma to ułatwić realizację inwestycji dotyczących lotnisk użytku publicznego.
• Rządowa Strategia Rozwoju Transportu do 2020 roku ( z perspektywą do 2030 roku) zakłada realizację inwestycji w porty lotnicze.




Za nowelą głosowało 434 posłów, nikt nie był przeciw, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Celem nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego, zwanej specustawą lotniskową, jest umożliwienie stosowania specustawy lotniskowej do 31 grudnia 2020 r. Ma to ułatwić realizację inwestycji dotyczących lotnisk użytku publicznego.

- Mając na uwadze powyższe (…) zasadne jest umożliwienie zakładającym lotniska, zarządzającym lotniskami, a także Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej korzystania z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej również po 31 grudnia 2015 r. - wskazali w uzasadnieniu autorzy inicjatywy.

- Przedłużenie terminu działania specustawy pozytywnie oddziałuje na konkurencyjność naszej gospodarki, na rynek pracy i na zwiększenie dostępności lotnisk, zarówno w obszarze ruchu turystycznego jak i towarowego - przekonywał na posiedzeniu komisji infrastruktury poseł sprawozdawca Tomasz Ławniczak (PiS).

Dodał, że w ramach celów tematycznych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 finansowane mają być inwestycje dotyczące portów lotniczych. Ławniczak wskazał także, że rządowa Strategia Rozwoju Transportu do 2020 roku ( z perspektywą do 2030 roku) zakłada realizację inwestycji w porty lotnicze.

Także w ocenie wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita przedłużenie działania specustawy jest bardzo potrzebne polskiemu lotnictwu.

- Intensywny rozwój lotnisk w ostatnich latach był możliwy dzięki obowiązywaniu specustawy. Chyba na wszystkich polskich lotniskach istnieje potrzeba kolejnych inwestycji - argumentował Szmit na posiedzeniu komisji. Wskazał, że jeśli zapadłaby pozytywna decyzja w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego, to specustawa lotniskowa ułatwiłaby prowadzenie tej inwestycji.

Nowela ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Obowiązująca do końca zeszłego roku ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego z 12 lutego 2009 r., zwana specustawą lotniskową określa: zasady i warunki przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego; zasady nabywania nieruchomości pod inwestycje w zakresie lotnisk użytku publicznego przez zakładających lotniska, zarządzających takimi lotniskami, a także Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

Według specustawy lotniskowej inwestycja w zakresie lotniska użytku publicznego oznacza budowę, przebudowę lub rozbudowę lotniska lub urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego. Przez urządzenia i obiekty do obsługi ruchu lotniczego rozumie się m.in. urządzenia i obiekty służące do realizacji przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej zadań w zakresie zarządzania przestrzenią powietrzną, zarządzania przepływem ruchu lotniczego, a także lotnicze urządzenia naziemne pozwalające zarządzać lotniskiem. Przepisy specustawy obowiązywały do 31 grudnia 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.