PARTNER PORTALU
  • BGK

Spółdzielcze zmiany w nadzwyczajnych komisjach

  • PAP    25 stycznia 2013 - 17:11
Spółdzielcze zmiany w nadzwyczajnych komisjach

Sejm podjął w piątek uchwałę o powołaniu komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego.
Głosowało 441 posłów, za było 435, dwóch było przeciwnych, a cztery osoby wstrzymały się od głosu.

Posłowie w środę skierowali do dalszych prac poselskie projekty ustaw dotyczące Prawa spółdzielczego i spółdzielni mieszkaniowych. Pierwotnie posłowie mieli m.in. głosować za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu PO w sprawie nowego Prawa spółdzielczego. Takie wnioski na poprzednim posiedzeniu niższej izby parlamentu złożyły kluby SLD i Ruchu Palikota.

Czytaj też: Sejm zdecyduje, czy będą zmiany w funkcjonowaniu spółdzielni

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała w środę, że wnioski te zostały wycofane, co spowodowało automatyczne skierowanie projektu Platformy do dalszych prac.

Powiedziała też, że Sejm w piątek zdecyduje o powołaniu i składzie komisji nadzwyczajnej, która rozpatrzy skierowane do niej projekty dotyczące Prawa spółdzielczego. Trzy - autorstwa PO, PSL i RP - dotyczą ogólnych zasad nowego Prawa spółdzielczego. Posłowie będą także pracować nad trzema projektami dotyczącymi funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych opracowanych przez PO, SLD i PiS.

Oba projekty posłów PO - zarówno ten dotyczący wszystkich spółdzielni, jak i odnoszący się konkretnie do spółdzielni mieszkaniowych - budzą wiele kontrowersji. Najwięcej przeciwników mają dwa pomysły: jeden - by do utworzenia wspólnoty mieszkaniowej wystarczyło wystąpienie ze spółdzielni mieszkaniowej jednego z jej dotychczasowych członków, i drugi - by można było sprzedawać udziały członkowskie w spółdzielniach.

Posłowie PO zaproponowali też ograniczenie czasu trwania kadencji rady nadzorczej i liczby kolejnych kadencji w radzie. Dziś kadencję rady określa statut spółdzielni, a wyjątkiem są tylko spółdzielnie mieszkaniowe, gdzie ustawa wprost nakazuje, by kadencja rady nie mogła trwać dłużej niż trzy lata i by nie można było być członkiem rady dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

Posłowie PO zaproponowali, by zasadę tę rozciągnąć na wszystkie spółdzielnie. Wywołało to sprzeciw rządu i Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, bo - jak wskazywali - takich ustawowych ograniczeń nie ma ani dla spółek, ani dla stowarzyszeń czy fundacji. W całkiem przeciwnym kierunku idzie projekt posłów SLD, którzy chcą zniesienia ograniczeń ustawowych w tym zakresie także dla spółdzielni mieszkaniowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • SOLIDARUCH , 2013-01-28 17:28:01

    Szanowni posłowie . . Pani marszalica KOPACZ / ! Czy Wy naprawdę nie macie poważniejszych tematów - problemów - potrzebnych społeczeństwu . Wyszukujecie tamaty zastepcze --, aby czymś się zająć !!! Spóldzielczość -- ii mieszkaniowa ---radza sobie doskonale !!! Szukac...ie z Pania Staron problemów ---, aby coś " spiepszyć " . !!! A , jako wyborca pytam ; DLECZEGO NIE MA KADENCYJNOŚCI POSŁÓW - CZY TO SA FUCHY DOŻYWOTNIE ???? ZAWODOWI POSŁOWIE ??? A , DLACZEGO KADENCYJNOŚĆ POSŁÓW NIE MOŻE BYĆ 2= KADENCJE ? TAK JAK KADENCJA PREZYDENCKA ??? A , PO CO NAM TYLE POSŁÓW ---- , I ŚMIESZNYCH SENATORÓW ??? TY SIĘ ZAJMIJCIE !!! , A NIE BZDETAMI ZASTEPCZYMI !! CO Z , BEZROBOCIEM ?? CO Z GOSPODARKĄ ?? CO JESZCZE MACIE PO PRL-U DO SPRZEDANIA ??? A , CO DALEJ --, DLA POKOLEŃ ??? nIE SPÓLDZIELCZOŚĆ JEST PROBLEMEM !!! ALE WASZE RZĄDOWO - POSELSKIE PRYMITYWNE MYŚLENIE !!!!!!!!!!!!1  rozwiń