PARTNER PORTALU
  • BGK

Spółki komunalne na bakier z prawem

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    25 lipca 2012 - 06:25
Spółki komunalne na bakier z prawem

Wiele nieprawidłowości wykrył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w umowach o dostawę wody i odbiór śmieci.
Przedsiębiorstwa komunalne i gminy najczęściej stosują niedozwolone zapisy dotyczące rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, np. przy spóźnianiu się z zapłatą, a powinny dać klientowi dodatkowy termin na uregulowanie należności – pisze „Rzeczpospolita”.

Zdarza się, że budując przyłącze, spółka komunalna chce obciążyć konsumenta zbyt wysokimi kosztami.

Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków koszty budowy przyłącza do sieci ponosi właściciel nieruchomości, ale nie obejmuje to kosztów tzw. wcinki (włączenia do sieci).

Sieć wodociągowa znajduje się zazwyczaj poza nieruchomością odbiorcy i nie można go zmuszać do inwestycji w cudzy majątek – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Obywatel, 2012-09-19 10:54:22

    Tak samo jak z wodą bedzie ze śmieciami. Koszty nieudolności urzędników gminnych i gminnych firm pokryja obywatele.
  • Franciszek, 2012-07-26 15:09:52

    a z kolei przy rozliczeniu za ilość zużycia wody odbiorca nie powinien płacić za taką sama ilość poboru wody i taką sama ilość za ścieki bo tak nie jest - co się dziej z różnicą, odbiorcy są najwyraźniej oszukiwani, bo w rozliczeniu się tego nie odlicza i płacimy tyle samo, w skali roku to już jest ...znaczna kwota, ktoś się za to powinien wziąć, bo tak jest od lat a to jest nieprawidłowo  rozwiń