PARTNER PORTALU
 • BGK

Spółki prawa handlowego nie dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków

 • PAP/MIW    23 października 2017 - 12:39
Spółki prawa handlowego nie dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków
Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. (fot. www.premier.gov.pl)

Zgodnie z projektem ustawy o jawności życia publicznego, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, starostowie, marszałkowie i członkowie zarządów województwa, nie będą mogli zasiadać w spółkach prawa handlowego - powiedział zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik.
W myśl założeń projektu ustawy o jawności życia publicznego poszerzony zostanie zakaz zasiadania oraz wykonywania wszelkich czynności na rzecz spółek prawa handlowego, przez osoby pełniące funkcje publiczne.

- Dotychczas wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, starostowie, marszałkowie i członkowie zarządów województwa mieli takie prawo. Te wyjątki uchylamy i w tej chwili nie będą mogli zasiadać w żadnych spółkach, choćby prowadzonych przez ten samorząd - zaznaczył Wąsik.

Jak dodał, nowe przepisy wprowadzają też zasadę, według której prezesi i członkowie zarządów spółek samorządowych, Skarbu Państwa oraz "tzw. spółek zobowiązanych" (gdzie SP ma powyżej 10 proc. udziałów), będą mogli zasiadać w zarządach spółek-córek, ale "tylko pod warunkiem, że będą wykonywać tę pracę bezpłatnie".

- Nie będzie możliwości brania dwóch albo trzech pensji z różnych instytucji, które są w jednej grupie. Tak naprawdę prezesi spółek będą mogli brać tylko jedną pensję, chyba, że nie będą chcieli zasiadać w organach nadzorczych spółek podległych - powiedział Wąsik.

Wąsik poinformował też, że nowe regulacje zwiększają zakaz zatrudniania po zakończenia pełnienia funkcji publicznej w podmiotach, na rzecz których, podejmowano ważne decyzje.

- Dotychczas ten zakaz to był rok, w tej chwili proponujemy, aby to był trzyletni zakaz świadczenia pracy na rzecz podmiotów, wobec których podejmowano ważne, istotne decyzje, jak na przykład rozstrzygano przetargi - wyjaśnił.

- Osoba, która decydowała o tym, że dana, czy inna firma, weźmie zlecenie ze spółki, czy samorządu, nie będzie mogła przez trzy lata w takim podmiocie pracować. Nadajemy także temu zakazowi sankcje karną. Dotychczas było to wykroczenie, teraz to będzie przestępstwo, za które grozi dwa lata więzienia i sąd będzie zobowiązany w przypadku ujawnienia takiej sytuacji, nałożyć nawiązkę na taką osobę w wysokości całości dochodu, jaki ta osoba z tej sytuacji wyniosła - dodał Wąsik. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • soltys, 2017-10-23 21:10:47

  Do GOWIN: zgadzam się posłowie senatorowie ministrowie również powinni mieć zakaz zatrudnienia w spółkach handlowych w okresie 3 lat od wygaśnięcia mandatu, chyba że pracowaliby za darmo
 • GOWIN, 2017-10-23 17:14:24

  A posłowie, senatorowie, kierownicy różnych służb i ministrowie?
 • wątpiący..., 2017-10-23 14:38:29

  No tu zgoda choć nie popieram dobrej zmiany....