PARTNER PORTALU
 • BGK

Spółki ułatwią zarządzanie mieniem samorządów

 • PAP    29 stycznia 2013 - 16:43
Spółki ułatwią zarządzanie mieniem samorządów

PO chce - poprzez umożliwienie powiatom i województwom tworzenia spółek - ułatwić im wykonywanie zadań własnych. Platforma zapowiada złożenie w Sejmie projektu ustawy o mieniu komunalnym, zawierającego takie rozwiązania.
"Ten projekt daje samorządom możliwość lepszego zarządzania własnym mieniem. Ma też walor porządkujący, bo dotąd przepisy dotyczące tego zagadnienia były rozsiane po różnych ustawach, teraz zostaną zebrane w jednej ustawie o mieniu komunalnym" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł PO Mariusz Witczak.

Jak dodał, obecnie gminy mają "niemal nieograniczone możliwości do powoływania spółek dla zaspokajania różnych potrzeb wspólnot samorządowych". Tymczasem powiat - podkreślił Witczak - może tylko powoływać niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej.

Czytaj też: Zadania własne gminy sprawniej i taniej?

Z kolei województwa - zaznaczył - dziś mogą powoływać spółki zajmujące się edukacją czy promocją wydawniczą. "A przecież ich działalność wykracza poza ten zakres" - zauważył poseł.

Zdaniem senatora Mieczysława Augustyna (PO) projekt to odpowiedź na postulaty samorządów powiatowych i wojewódzkich, które - jak mówił - czuły się w systemie prawa "upośledzone, gorzej wyposażone w instrumenty rozwojowe" i nie mogły prowadzić różnego rodzaju działań w sferze publicznej.

"Po dokonaniu zmiany wiele powiatów i województw będzie realizować przedsięwzięcia na swoim terenie" - przekonywał senator. Zaznaczył, że dzięki temu powiat czy województwo będą mogły np. zarządzać lotniskiem czy zapewnić transport pomiędzy dwoma powiatami.

Augustyn podkreślił, że obecnie nie brakuje napięć na linii rząd-samorząd, bo wszystko rozbija się o brak środków. "My dziś mówimy tak: środków co prawda zaproponować nie możemy, ale sposoby ich gromadzenia chcemy tą ustawą zdecydowanie rozszerzyć" - zaznaczył.

Według senatora nowe przepisy pomogą województwom i powiatom m.in. w promowaniu pracy na ich terenach, np. poprzez tworzenie stref gospodarczych.

Senator podkreślił, że projekt ma poparcie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • MP OP, 2013-02-14 19:18:36

  Taka delikatna,subtelna...materia!
 • drugi, 2013-02-14 12:31:32

  Podtrzymuję swoją kandydaturę na prezesa, lub dyrektora firmy komunalnej, samorzadowej..itp.... Lubie pić i nic nie robić...a wygladam reprezentacyjnie.
 • Grzegorz Skwarski, WPNGE, 2013-02-14 11:57:48

  My, eksperci skupieni w WP-NGE już od 2 lat apelujemy: Nie twórzmy spółek prawa handlowego dla realizacji niedochodowych zadań JST!! 1) to kosztuje 0,5% od wniesienia kapitału, 2) 19% podatku dochodowego, 3) stoi w sprzeczności z ustawą (spółki prawa handlowego mają przynosić zysk!! ... A jaki zysk może wypracować projekt wspierania edukacji lub wydawnictwo promocyjne?! Te zadania powinny realizować samorządowe podmioty non-profit. Stowarzyszenia i Związki JST. (więcej na www_wpnge_org)  rozwiń