Spór o drogi dojazdowe do pól

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 17-05-2013
  • drukuj
Z powodu fikcyjnych dochodów z tytułu opodatkowania dróg niepublicznych samorządy tracą pieniądze z subwencji. Liczą na zmiany.
Spór o drogi dojazdowe do pól

W sejmowych komisjach infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej trwają prace nad zmianami w ustawie o drogach publicznych - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Związek Gmin Wiejskich RP ma nadzieję, że przy tej okazji uda się rozwiązać problem należących do samorządów dróg dojazdowych do pól, które obecnie jako niepubliczne są opodatkowane podatkiem od nieruchomości - gminy płacą go same sobie.

Wiele z nich nie spełnia bowiem kryteriów technicznych, pozwalających uznać je za publiczne drogi gminne (zwolnione z daniny), gdyż np. nie mają - licząc z poboczem i rowem odwadniającym - 5 m szerokości.

Związek Gmin Wiejskich RP przesłał do komisji wniosek o zmianę art. 3 ustawy o drogach publicznych, który wymienia ich rodzaje: ogólnodostępne oraz o ograniczonej dostępności, w tym autostrady i drogi ekspresowe.

Samorządowcy postulują rozszerzenie artykułu właśnie o drogi dojazdowe do pól. Dodatkowo chcą zapisu, by warunki techniczne i zasady utrzymania tych odcinków określały rady gmin w drodze uchwały - informuje „Dziennik Gazeta Prawna".

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

teraz wiem dlaczego wót gminy orla doprowadził w spiczkach drogi dojazdowe do pol do ruiny -powodem jest niepłacenie podatku

sołtys, 2013-10-15 05:44:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE