PARTNER PORTALU
  • BGK

Spór o SSE trwa. Samorządowcy piszą list

  • AT    28 marca 2013 - 19:16
Spór o SSE trwa. Samorządowcy piszą list

Trwa spór ministrów dotyczący przyszłości stref ekonomicznych w Polsce. - Im dłużej, tym gorzej - uważa prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, wychodząc z inicjatywą listu otwartego do ministra Jacka Rostowskiego.
Minister gospodarki Janusz Piechociński chce, by specjalne strefy ekonomiczne funkcjonowały do 2026 roku. Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że po 2020 roku nie powinny istnieć.

Czytaj też: Samorządowcy: SSE powinny dalej istnieć

Przedłużająca się dyskusja na szczytach władzy zaniepokoiła prezydenta Romana Szełemeja. Jego zdaniem zamknięcie stref za 7 lat przyniesie jednoznacznie negatywne skutki społeczne, zwłaszcza dla takich obszarów jak Aglomeracja Wałbrzyska.

Czytaj też: Trzeba poszerzać specjalne strefy ekonomiczne

W związku z tym Szełemej wraz z przedstawicielami 10 gmin,wystosował list otwarty do ministra Rostowskiego, nawołując do podjęcia decyzji w tej sprawie.

List otwarty do Ministra Finansów Jacka Rostowskiego:

"Szanowny Panie Ministrze!

Z niepokojem odbieramy dyskusję dotyczącą przyszłości stref ekonomicznych w Polsce. Perspektywa zakończenia ich funkcjonowania w 2020 roku jest dla nas niezrozumiała. Misja Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie została zakończona.

WSSE powołano w 1997 roku w warunkach katastrofalnego bezrobocia po okresie transformacji gospodarczej. Zgodnie z przewidywaniami odegrała istotną rolę w pozyskiwaniu inwestorów i tworzeniu nowych miejsc pracy w Wałbrzychu, Świdnicy, Nowej Rudzie, Dzierżoniowie, Kłodzku i innych miejscowościach Dolnego Śląska.

Gminy nadal dysponują terenami przygotowanymi dla potencjalnych inwestorów. Daje to nadzieję na poprawę sytuacji na rynku pracy w tym regionie.

Pragniemy zwrócić uwagę, że już dyskusja nt. zakończenia funkcjonowania stref ekonomicznych negatywnie wpływa na nastroje inwestorów. Ograniczenie działalności stref do 7 lat to akurat tyle, ile nowy inwestor potrzebuje na odzyskanie kapitału i skorzystanie z pomocy publicznej. W praktyce może to oznaczać koniec inwestycji w strefach i pogorszenie już i tak ciężkiej sytuacji społecznej w ich otoczeniu.

Podważa również sens ogromnych nakładów ponoszonych przez samorządy gminne i wojewódzkie, których celem jest nowoczesne skomunikowanie lokalnych podstref z siecią dróg krajowych i międzynarodowych.

Dlatego prosimy o jak najszybszą decyzję, która nie tylko przedłuży perspektywę funkcjonowania stref ekonomicznych. Przede wszystkim będzie ważną zachętą inwestycyjną i nieocenioną szansą dla mieszkańców regionu.

Podpisali: prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej; prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek; burmistrz Nowej Rudy, Tomasz Kiliński; burmistrz Dzierżoniowa, Marek Piorun; burmistrz Jelcza-Laskowic, Kazimierz Putyra; burmistrz Żarowa, Leszek Michalak; burmistrz Oławy, Franciszek Październik; burmistrz Strzelina, Dorota Pawnuk; burmistrz Nysy, Jolanta Barska oraz burmistrz Kudowy Zdrój, Czesław Kręcichwost."

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.