PARTNER PORTALU
 • BGK

Sportowe hale za darmo? Samorządy są przeciw

 • Piotr Toborek    4 lutego 2014 - 09:12
Sportowe hale za darmo? Samorządy są przeciw

Wydajemy olbrzymie pieniądze na sport, a projekt SLD to próba zabrania nam części dochodów bieżących i skierowania tego strumienia pieniędzy poza naszą kontrolą do różnych innych podmiotów – mówią samorządowcy.
Miasta zrzeszone w ZMP negatywnie oceniły propozycje zmian w ustawie o sporcie zgłoszone przez SLD.

Czytaj też: Jak samorządy wspierają sport 

W intencji projektodawców zmiany mają przyczynić się do rozwoju kultury fizycznej poprzez stworzenie zachęt do finansowania sportu, ale – zdaniem ZMP - spowodują zmniejszenie wpływów podatkowych z podatku od nieruchomości oraz opłat za użytkowanie wieczyste. Samorządy szacują, że ich dochody mogłyby się zmiejszych nawet o 525 mln zł (w skali kraju).

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, zwrócił uwagę na trudne do określenia straty w budżetach JST, które będą generowały zapisane w projekcie zwolnienia z podatku od osób fizycznych np. wydatki na kluby sportowe czy udział dzieci małoletnich w zajęciach sportowych, darowizny na kluby, zakupy udziałów w klubach sportowych.

– Dobrze, że ktoś się zajął w ogóle problemem finansowania sportu w Polsce, bo takiego systemu nie ma - mówił Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – Jednak to, co prezentuje ten projekt, jest mieszaniem ciągle w tym samym kotle. Obecnie wydajemy olbrzymie pieniądze na sport, a to jest próba zabrania nam części dochodów bieżących i skierowania tego strumienia pieniędzy poza naszą kontrolą do różnych innych podmiotów.

Jak dodał prezydent Tychów są w projekcie pozytywne elementy, ale niczego on nie zmienia i nie załatwia, a uniemożliwia kreowanie polityki sportowej w mieście.

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, podkreślił, że niebezpieczne są zapisy dotyczące nieodpłatnego korzystania z obiektów sportowych. Jego zdaniem, fałszywa jest teza, że ograniczona dostępność do obiektów sportowych jest jedną z głównych barier hamujących rozwój sportu, gdyż obiekty publiczne, na których wymagana jest opłata, nie stoją wcale puste.

- Kto będzie utrzymywał te obiekty i nimi zarządzał? – pytał Brejza. - Samorządy same powinny decydować o korzystaniu płatnym czy bezpłatnym z obiektów sportowych - dodawał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • miła, 2014-02-12 11:03:06

  Do NiT: zgadzam się z Tobą w 100%. Kluby sportowe to przede wszystkim "działacze", przejadające pieniądze na sport. Chcemy mieć zdrowe społeczeństwo - inwestujmy w dzieci i młodzież, a nie w sport zawodowy (w dodatku skorumpowany i rządzący się niejasnymi zasadami).
 • Ryszard, 2014-02-04 15:30:19

  Do NiT: To ile firm promuje tak nasz kraj jak sportowcy ? Komu to radość i emocje ? Załatać dziury i będzie kasa na sport. Wystarczy zlikwidować "13" pensje, tą komunistyczną ustawę.
 • NiT, 2014-02-04 15:09:55

  Sport zawodowy NIE MOŻE BYC FINANSOWANY Z KASY PAŃSTWOWEJ I SAMORZĄDOWEJ. Ani grosza! Za wynajmowanie obiektów sportowych od samorządów - kluby zawodowe muszą płacić tak, jak każde przedsiębiorstwo. Poza tym wszelkie podatki, jak przedsiębiorstwo. Sport zawodowy to jest działalność gospodarcza, a ...nie społeczna. Trzeba zrobić z tym porządek. Bezpłatny dostęp do obiektów sportowych zapewnić jedynie młodzieży szkolnej za pośrednictwem szkól. . Pieniądze społeczne na sport powinny być w całości przeznaczone na rozwój fizyczny młodzieży w szkołach, a więc za pośrednictwem szkół. Niech młodzież nie kibicuje, a uprawia sport. Kibicowanie to nic innego jak "oglądactwo" - dewiacja (sportowa).  rozwiń