PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawa białostockiego stadionu trwa

  • PAP    9 listopada 2011 - 16:19
Sprawa białostockiego stadionu trwa

Wciąż nie wiadomo, który sąd będzie zajmował się sprawą pozwu, dotyczącego budowy stadionu w Białymstoku, przeciwko polsko-francuskiemu konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex S.A. oraz Eiffage Construction.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Białymstoku (MOSiR) odwołał się bowiem od decyzji miejscowego sądu okręgowego, który uznał, że właściwy do rozpoznania tej sprawy jest sąd w Warszawie.

Białostocki sąd ocenił bowiem, że w sytuacji, gdy umowa została wypowiedziana i nie łączy stron, należy zastosować ogólne reguły wynikające z procedury cywilnej. Wtedy właściwy do rozpoznania jest sąd miejsca siedziby strony pozwanej, czyli konsorcjum.

MOSiR chce, by sprawa była jednak rozstrzygana w Białymstoku. W uzasadnieniu swego zażalenia argumentuje m.in., że przedmiot sporu, czyli stadion, jest w Białymstoku, poza tym sprawa dotyczy kar wynikających z umowy, a w niej jest zapis, iż sądem do rozstrzygania sporów z umowy jest sąd białostocki.

Jak poinformowano w Sądzie Okręgowym w Białymstoku (zabierz głos/oceń prezydenta), zażalenie nie trafiło jeszcze do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który będzie się nim zajmował, bo MOSiR musi jeszcze m.in. dokonać opłaty za złożenie środka odwoławczego.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Białymstoku domaga się od konsorcjum zapłaty 5 mln zł jako części kar umownych. Na początku czerwca MOSiR, z powodu poważnych opóźnień w budowie stadionu, odstąpił od umowy z konsorcjum, które wygrało przetarg.

Kilka dni po decyzji inwestora o odstąpieniu od umowy, także konsorcjum złożyło identyczne oświadczenie, a decyzję miasta uznało za nieważną.

Przed sądem MOSiR domaga się zapłaty 5 mln zł. Ma to być część z kwoty kary umownej, która - zgodnie z umową - wynosi 10 proc. wartości inwestycji, czyli 15,6 mln zł. Konsorcjum nie zgadza się z zarzutami; do sądu złożyło swoją odpowiedź na pozew MOSiR.

Obok sporu, którym zajmie się sąd, trwa przetarg na dokończenie przerwanej inwestycji. Zgłosiło się dziewięć firm i konsorcjów, wśród nich - ponownie - Eiffage Budownictwo Mitex. Do drugiego etapu wybranych zostanie pięć podmiotów, a wygra ten, który zaproponuje najniższą cenę.

Stadion miejski jest budowany od 2010 roku w miejscu dawnego obiektu, wciąż częściowo użytkowanego (na tym stadionie rozgrywa swoje mecze piłkarskie Jagiellonia Białystok). To obecnie największa w regionie inwestycja powstająca przy znacznym wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (zabierz głos/oceń marszałka). Miała kosztować - według ceny z pierwszego przetargu - 168 mln zł, łącznie z pracami przygotowawczymi.

Nowy stadion miejski w Białymstoku ma pomieścić 22,5 tys. widzów i spełniać standardy europejskie. Całe trybuny mają być zadaszone. Przyznana na inwestycję unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego stanowi 63,7 proc. wartości inwestycji. Według władz Białegostoku, finansowanie unijne inwestycji nie jest zagrożone.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.