PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawa białostockiego stadionu w Warszawie

  • PAP    27 października 2011 - 13:10
Sprawa białostockiego stadionu w Warszawie

Sąd Okręgowy w Białymstoku nie jest właściwy do rozpoznania pozwu dotyczącego miejskiego stadionu, przeciwko polsko-francuskiemu konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex SA oraz Eiffage Construction.
Jak poinformowano w czwartek w białostockim sądzie, sprawa do rozpoznania została przekazana Sądowi Okręgowemu w Warszawie.

Czytaj też: Kto dokończy białostocki stadion?

Postanowienie nie jest jeszcze prawomocne. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Białymstoku, który w pozwie domaga się od konsorcjum zapłaty 5 mln zł, zapowiedział złożenie zażalenia.

Czytaj też: Stadion w Białymstoku z opóźnieniem

Na początku czerwca MOSiR, z powodu poważnych opóźnień w budowie stadionu, odstąpił od umowy z konsorcjum, które wygrało przetarg.

Czytaj też: Dziewięciu chętnych na stadion w Białymstoku

Władze Białegostoku (MOSiR jest jednostką gminy) uważają, że wykonawca świadomie złożył w przetargu na budowę stadionu ofertę o zaniżonej wartości. Kilka dni po decyzji inwestora, także konsorcjum złożyło oświadczenie o odstąpieniu od umowy, a decyzję miasta uznało za nieważną.

Do Sądu Okręgowego w Białymstoku trafił pozew przeciwko konsorcjum, o zapłatę 5 mln zł. Ma to być część z kwoty kary umownej, która – zgodnie z umową – wynosi 10 proc. wartości inwestycji, czyli 15,6 mln zł.

Konsorcjum nie zgadza się z zarzutami, w ubiegłym tygodniu złożyło swoją odpowiedź na pozew MOSiR.

Obok sporu, którym zajmie się sąd, trwa przetarg na dokończenie przerwanej inwestycji. Zgłosiło się dziewięć firm i konsorcjów, wśród nich – ponownie – Eiffage Budownictwo Mitex. Do drugiego etapu wybranych zostanie pięć podmiotów, a wygra ten z nich, który zaproponuje najniższą cenę.

Stadion miejski jest budowany od 2010 roku w miejscu dawnego obiektu, wciąż częściowo użytkowanego (na tym stadionie rozgrywa swoje mecze piłkarskie Jagiellonia Białystok). To obecnie największa w regionie inwestycja powstająca przy znacznym wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Miała kosztować – według ceny z pierwszego przetargu – 168 mln zł, łącznie z pracami przygotowawczymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.