PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawdzili, ile kosztuje miasto

  • GK    24 października 2013 - 10:48
Sprawdzili, ile kosztuje miasto

1,5 mln zł wynoszą miesięczne koszty utrzymania rudzkiego Aquadromu. Dla porównania utrzymanie trzech innych basenów miejskich kosztuje ponad pięciokrotnie mniej.
Z kolei lokatorzy mieszkań komunalnych są zadłużeni na ponad 62 mln zł, a miesięczna obsługa zadłużenia miasta pochłania ponad 650 tys. zł. Natomiast 170 tys. zł każdego miesiąca samorząd płaci za utrzymanie miejskiej zieleni.

To tylko niektóre z przykładów kosztów, jakie ponosi miesięcznie Ruda Śląska. Władze Rudy Śląskiej opublikowały cennik miejski.

Publikujemy go w dziale multimedia.

- Zależało nam, by każdy z mieszkańców wiedział co i ile kosztuje w Rudzie Śląskiej. Wielokrotnie podczas rozmów z mieszkańcami przekonałam się, że wiedza o tym jest potrzebna, a nawet wręcz oczekiwana. Rudzian interesuje przede wszystkim to, ile kosztuje budowa drogi, chodnika, czy placu zabaw. Są to bowiem inwestycje, o które najczęściej wnioskują. Przekonaliśmy się o tym zresztą przy okazji składania propozycji na realizację zadań w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Przygotowane przez władze Rudy Śląskiej zestawienie obejmuje kilkadziesiąt pozycji pogrupowanych według kilku kategorii tematycznych. Mieszkańcy mogą się z nich dowiedzieć, że roczna spłata zadłużenia jest wyższa od kwoty przeznaczonej na inwestycje.

W dziale poświęconemu oświacie ujęte zostały dane o kosztach, jakie ponosi miasto w związku z utrzymaniem miejsc w przedszkolach czy szkołach każdego typu. I tak do każdego przedszkolaka rudzki samorząd dopłaca ponad 600 zł, natomiast do ucznia, w zależności od typu szkoły, od 170 do ponad 230 zł.

Średnie miesięczne wydatki na remonty i termomodernizacje szkół to prawie 850 tys. zł.

- Nadal bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pomimo otrzymywanych funduszy z budżetu państwa samorządy w naszym kraju muszą dokładać spore sumy z własnych środków. Dlatego jest to kolejny argument za tym, by opublikować taki dokument jak cennik miejski - zaznacza prezydent miasta.

Dzięki cennikowi miejskiemu rudzianie mogą się również zapoznać z kosztami związanymi z przebudową dróg gruntowych /100 mb kosztuje ok. 188 tys. zł/, chodników /100 mb kosztuje ok. 35 tys. zł/, ścieżek rowerowych /100 mb kosztuje 30-40 tys. zł/, budową sygnalizacji świetlnej /300-700 tys. zł/ czy też postawieniem znaku drogowego /300 - 500 zł/.

Osobną kategorię tworzą wydatki związane z utrzymaniem czystości i porządku w mieście /np. miesięczny koszt utrzymania parku wynosi 5-6 tys. zł/. Urząd Miasta ujawnił również ile warte są inwestycje związane z infrastrukturą sportową /budowa boiska to koszt ok. 500 tys. zł/ oraz jakie są koszty jej utrzymania /miesięcznie 570 tys. zł/.

W zestawieniu znalazło się również miejsce na przedstawienie wydatków jakie miasto ponosi na administrację publiczną. W przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to kwota 294 zł.

Pomysł cennika miejskiego nie jest nowy, już wcześniej inne samorządy opublikowały takie dokumenty, np. na swoich stronach internetowych zrobił to Gdańsk.

- Nie ukrywam, że sięgnęliśmy już po pomysł sprawdzony. Od jakiegoś czasu myśleliśmy bowiem o takim zestawieniu, natomiast o tym, że przygotowaliśmy je już teraz zdecydowały prace nad budżetem obywatelskim na rok 2014 r., kiedy to w czasie składania propozycji mieszkańcy żywo byli zainteresowani kosztami realizacji poszczególnych inwestycji - wyjaśnia Renata Młynarczuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Jak zapewniają rudzcy samorządowcy przygotowany cennik nie jest zamknięty. - Siłą rzeczy nie byliśmy w stanie ująć wszystkich danych, dlatego uwzględniliśmy te, które dotyczą najpopularniejszych tematów. Jeżeli ze strony mieszkańców pojawią się sygnały, żeby dodać do zestawienia kolejne pozycje, cennik uaktualnimy i rozszerzymy - zapewnia Renata Młynarczuk.

Przygotowany cennik miejski zamieszczony został na stronie internetowej www.rudaslaska.pl. Będzie również przekazywany mieszkańcom podczas październikowych i listopadowych spotkań z władzami miasta w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.