Sprawozdania do RIO - rzetelne odbicie stanu finansów, czy fałszowanie rzeczywistości?

  • Agnieszka Widera
  • 15-02-2013
  • drukuj
Izby Obrachunkowe jak z rękawa wyciągają samorządom błędy w dokumentach. Samorządowcy twierdzą, że czasem muszą "naciągać" liczby, bo pieniędzy od państwa dostają za mało, a zbyt realne sprawozdania skazane są na negatywne opinie nadzoru.
Sprawozdania do RIO - rzetelne odbicie stanu finansów, czy fałszowanie rzeczywistości?

Wprawdzie większość samorządów uchwały budżetowe na 2013 r. ma już dawno przyjęte i zapoznało się z uwagami RIO zawartymi w opiniach do projektów, jednak nie znaczy to, że zostały one wzięte do serca.

- Bardzo często powtarzały się kwestie związane z dostosowywaniem poziomu zadłużenia do Wieloletnich Prognoz Finansowych. Niby na pierwszy rzut oka wszystko się zgadzało, ale po wnikliwej analizie okazywało się, że dochody - mówiąc delikatnie - były „podrasowywane", dopasowywane do wieloletnich wskaźników - podkreśla Daniel Kołodziej, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach.

Przykład? Samorząd jeden czy drugi wykazywał grupę dochodów ze sprzedaży majątku. Problem w tym, że na konkretną nieruchomość, której sprzedaż miała spiąć stronę dochodową z wydatkową od lat nie ma kupca.

Samorządowcy ripostują, że nic innego jak twórcze operowanie liczbami im nie zostaje, skoro wszyscy wiedzą, że otrzymywane ze Skarbu Państwa pieniądze nie pokrywają kosztów zadań.

- Fałszujemy rzeczywistość w sposób zorganizowany w tym państwie, bo prawdziwe sprawozdania nie są przyjmowane - ironicznie kwituje Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Ale były też i gminy, które od razu przyznawały się w projektach budżetu, że nowego wskaźnika determinującego indywidualny poziom zadłużenia od 2014 r. nie będą wstanie zachować.

- Argumentowały prosto - że jeśli budżet i prognozy mają być realistyczne to nie mogą się z tym ukrywać - kontynuuje Kołodziej, dodając jednak, że o ile obecnie opinie katowickiej RIO w takich przypadkach były pozytywne, o tyle problemu samorządy te nie unikną. - Jeśli planują zaciągnąć zobowiązania z okresem spłaty obejmującym rok 2014 i dalej, to ubiegając się o kredyt muszą liczyć się z negatywną opinia RIO - twierdzi.

Daniel Kołodziej, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach był gościem konwentu wójtów i burmistrzów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, jaki odbył się w Kaletach.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dlaczego nic nie zrobiono z płacami nauczycieli , nie zlikwidowano dodatku wyrównawczego , nie zmniejszono naliczenia na na 1 etat na Zakładowy Fundusz Swiadczeń Socjalnych tak jak etat w gospodarce narodowej ( dla przypomnienia na 1 etat w gosppdarce 1.093,93 zł dla nau...czyciela wg Karty 2.879,91 różnica o 1.785,98 wiecej .Ludzie w rządzie co wy robicie skąd gminy mają to wziąć rozwiń

Departament Oświaty, 2013-02-21 09:23:23 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU