PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawozdanie roczne z wykonania budżetu, termin mija 31 marca

  • Bartosz Dyląg    30 marca 2015 - 16:54
Sprawozdanie roczne z wykonania budżetu, termin mija 31 marca
Przy ocenie sprawozdań szczególna uwaga będzie zwracana na stan gospodarki finansowej samorządów. Fot. Photoxpress

Do 31 marca samorządy powinny złożyć sprawozdanie roczne z wykonania budżetu.
Sprawozdania mają być sporządzone według zapisów rozdziału 5. ustawy o finansach publicznych. Zarząd jednostki samorządu terytorialnego przedstawia je do dnia 31 marca roku następującego po roku budżetowym, organowi stanowiącemu JST. Sprawozdanie w tym samym terminie powinno trafić do regionalnej izby obrachunkowej, która dokonuje jego oceny.

- Przy ocenie sprawozdań, przede wszystkim pod kątem zgodności z prawem, szczególna uwaga będzie zwracana na stan gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego z uwzględnieniem poziomu zadłużenia i obciążenia budżetu obsługą zadłużenia w relacji o której mowa w art.243 ustawy o finansach publicznych a także w art. 242 tj. kształtowania się dochodów bieżących do wydatków bieżących – przypomina prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie Wojciech Tarnowski.

Czytaj też: Chaos w zakresie publikowania wyników finansowych jednostek podległych samorządom

Agata Syguda z Regionalnej Izby Obrachunkowej wyjaśnia, że treść sprawozdań jest bardzo indywidualną sprawą, ponieważ nie ma żadnych przepisów mówiących o tym, jak takie sprawozdanie powinno wyglądać. Forma jest zatem bardzo różna.

- Na pewno powinno wskazywać wszystkie informacje, które dotyczą wykonania budżetu, realizacji dochodów, wydatków – wylicza Agata Syguda.

Agata Syguda dodaje, że przepisy nie przewidują sankcji w razie niedotrzymania terminu składania sprawozdań. Takie przypadki są jednak wyjątkami, samorządowcy sumiennie bowiem dotrzymują terminu 31 marca w przypadku sprawozdań rocznych z wykonania budżetu.

Warto dodać, że roczne sprawozdanie finansowe JST, w której liczba mieszkańców - ustalona przez GUS 31 grudnia roku poprzedzającego - przekracza 150 tysięcy, podlega badaniu przez biegłego rewidenta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.