PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawy samorządowe w ministerstwach

  • bad    17 stycznia 2018 - 06:00
Sprawy samorządowe w ministerstwach
Oto nowy rząd Mateusza Morawieckiego zaprzysiężeni 9 stycznia 2018 r. (fot.twitter.com/PremierRP)

Prace legislacyjne nad zmianą ustawy o działach administracji rządowej są zaawansowane. Określą one, które ministerstwa mają zająć się poszczególnymi sprawami samorządowymi.
• Z dotychczasowych informacji wynika, że nie zmieni się istotnie sytuacja edukacji, kultury, polityki społecznej i służby zdrowia.

• Zmiany nie obejmą także Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, pozostanie w MSWiA.

9 stycznia nastąpiła rekonstrukcja rządu. W rządzie premiera Mateusza Morawieckiego znalazły się dwa nowe resorty: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, którym pokieruje Jerzy Kwieciński, a także Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii z Jadwigą Emilewicz na czele.

Czytaj też: Poszerzenie 500 plus? "To indywidualny pomysł Beaty Szydło"

Gdzie fundusze, gospodarka wodna i Mieszkanie Plus

Z pierwszych doniesień wynika, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju skupi wszystkie departamenty związane z funduszami europejskimi i inwestycjami, polityką miejską, polityką rozwoju, programami pomocowymi, programami infrastrukturalnymi oraz regionalnymi programami operacyjnymi. Jerzy Kwieciński zajmie się też strefami ekonomicznymi i współpracą z inwestorami zagranicznymi.

Nie wiadomo, gdzie znajdzie się rewitalizacja, prawdopodobnie także w resorcie inwestycji i rozwoju.

Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 12 stycznia, budownictwo znajdzie się w kompetencji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, którym kieruje Andrzej Adamczyk. Prawdopodobne jest jednak, że wkrótce budownictwo znajdzie się w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Wiadomo też, że nadzór na Polskim Funduszem Rozwoju, odpowiedzialnym m.in. za Pakiet dla miast średnich oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, realizujący program Mieszkanie Plus, obejmie premier Mateusz Morawiecki.

Gospodarka wodna i Wody Polskie, w tym zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, nie będą już zależne od Ministerstwa Środowiska i przechodzą w ręce ministra gospodarki morskiej i żeglugi.

Co z cyfryzacją?

Ciągle niejasna jest przyszłość Ministerstwa Cyfryzacji. Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział we wtorek (16 stycznia), że w najbliższych dniach zapewne poznamy nazwisko nowego ministra cyfryzacji. Według informacji Marka Wójcika, pełnomocnika zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych, byłego wiceministra administracji i cyfryzacji, resort zostanie zlikwidowany, a sprawy cyfryzacji przejmie resort Jadwigi Emilewicz.

- Ciekawym rozwiązaniem byłby wspólny resort dla polityki społecznej, czyli połączenie resortów rodziny i polityki społecznej oraz zdrowia. Drugą sprawą jest kwestia mieszkalnictwa, które zamiast w infrastrukturze mogłoby znaleźć się Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – dodaje Marek Wójcik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.