PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprzedawcy węgla, ustawa antysmogowa: Prezydent i samorządy pod naciskami "ekologicznego" lobby

  • wnp.pl    6 października 2015 - 13:18
Sprzedawcy węgla, ustawa antysmogowa: Prezydent i samorządy pod naciskami "ekologicznego" lobby
Konsekwencje ustawy antysmogowej będą daleko idące -mówi Adam Gorszanów (fot.PTWP)

Prezydent znalazł się pod silną presją lobby ekologicznego i jej uległ - twierdzi Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo Ochrony Środowiska, która przekazuje samorządom kompetencje w zakresie m.in. walki z niską emisją. Obecnie nie ma już przeszkód, aby takie zakazy były wprowadzane. Jakie konsekwencje dla górnictwa będzie miała nowa regulacja?

- Konsekwencje będą daleko idące i to będzie początek rzeczywistej eliminacji węgla jako paliwa w ogrzewnictwie socjalno-bytowym.

Dzisiaj 47 proc. gospodarstw domowych ogrzewa się paliwami stałymi. To 7,5 mln kotłów i pieców zużywających pomiędzy 11 a 13 mln ton węgla.

Jest to aktualnie jedyna rentowna część produkcji krajowych spółek węglowych. Przy obecnym spadku cen przychody z sortymentów opałowych to aż 25 proc. w całości.

Jakie konkretne zmiany niesie nowelizacja?

- Samorządy będą mogły określać rodzaj i jakość paliwa, które będzie mogło być wykorzystywane przez mieszkańców gmin.

Dotychczasowa praktyka pokazuje, że silne lobby tzw. "ekologiczne" wymusza na samorządach zastępowanie węgla gazem, fotowoltaiką czy pompami ciepła.

Konsekwencje nowej regulacji poniosą producenci węgla tracący znaczą cześć przychodów oraz konsumenci, którzy będą zmuszeni do przejścia na droższy sposób ogrzewania.

Szacujemy, że wzrost kosztów gospodarstw domowych wyniesie minimum 30 proc. w stosunku do dotychczasowych wydatków na ogrzewanie.

Cały wywiad czytaj na wnp.pl

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • 47681, 2015-10-06 18:06:01

    Prezydent tłumaczy dlaczego podpisał: wpolityce.pl/polityka/267608-andrzej-duda-w-radiu-koszalin-o-atakach-ze-strony-platformy-ustawie-antysmogowej-i-relacjach-z-rosja-jestem-blokowany-ale-moim-obowiazkiem-jest-dzialac-bede-robil-swoje