PARTNER PORTALU
  • BGK

Koncesje na sprzedaż alkoholu: Piwo poza gminnymi ograniczeniami

  • Portalspozywczy.pl    11 marca 2016 - 13:05
Koncesje na sprzedaż alkoholu: Piwo poza gminnymi ograniczeniami
Statystyczny Polak wypija 99 litrów piwa rocznie (fot.pixabay.com)

- Mimo że piwo zdecydowanie dominuje w strukturze spożycia, jest to jedyny rodzaj alkoholu, którego liczby punktów sprzedaży gminy nie mogą ograniczyć - mówi Leszek Wiwała, prezes zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.
Odnosząc się do dyskusji na temat ograniczenia liczby punktów lub godzin sprzedaży alkoholu Wiwała zwrócił uwagę na nierównowagę, jaka występuje w tej kwestii pomiędzy napojami spirytusowymi a piwem. - Mimo że każdy Polak wypija statystycznie 99 litrów piwa rocznie, gmina może bez przeszkód ograniczać sprzedaż jedynie wyrobów winiarskich i spirytusowych. Na szczęście nie do zera, bo zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, w gminie musi być co najmniej jeden taki punkt - dodał prezes ZP PPS.

Czytaj też:Gminy będą bardziej kontrolować sprzedaż alkoholu? Posłowie PO mają projekt

Branżę spirytusową niepokoi możliwość kolejnej podwyżki akcyzy na alkohol. Wśród elementów, które budzą nadzieje producentów mocnych alkoholi Wiwała wskazał m.in. zapowiedź uszczelnienia systemu. - Każdy rząd deklarował, że chce walczyć z szarą strefą, ale wydaje się, że nowej władzy szczególnie na tym zależy. Trzymamy kciuki - dodał.

Cały artykuł czytaj na Portalspozywczy.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.