PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprzedaż działek leśnych kuleje. Przez biurokrację

  • aw    28 kwietnia 2017 - 06:08
Sprzedaż działek leśnych kuleje. Przez biurokrację
Od roku obowiązują przepisy ograniczające obrót prywatnymi nieruchomościami leśnymi (fot.pixabay)

Choć Lasy Państwowe rzadko korzystają z prawa pierwokupu działek leśnych, biurokracja kwitnie. Ograniczenia w obrocie ziemią leśną powodują dodatkowe procedury i utrudnienia.
Jak pisze "Rzeczpospolita", od roku obowiązują przepisy ograniczające obrót prywatnymi nieruchomościami leśnymi. Lasom Państwowym przyznały one prawo pierwokupu tych gruntów.

Do tej pory jednak Lasy rzadko korzystały z tego przywileju. Pojawiła się za to zbędna biurokracja.

- W 29 przypadkach dyrektor generalny Lasów Państwowych wyraził zgodę na nabycie gruntu leśnego w ramach prawa pierwokupu- mówi Krzysztof Trębski z Lasów Państwowych. Chodziło o nieruchomości leśne w różnych rejonach Polski o wielkości od kilku arów do 5 ha - pisze "Rzeczpospolita".

W 24 przypadkach wykonano prawo pierwokupu po cenie transakcyjnej. W pięciu przypadkach nadleśniczy zakwestionowali wysokość ceny sprzedaży z aktu notarialnego.

- Były dwa zlecenia określenia ceny przez rzeczoznawcę majątkowego- tłumaczy Krzysztof Trębski. - Okazało się, że w jednym wypadku cena z aktu notarialnego wyniosła 120 tys. zł, a ustalona przez rzeczoznawcę 77 tys. zł. W drugim zaś cena z aktu notarialnego opiewała na 500 tys. zł, a rzeczoznawcy na 110,8 tys. zł. Sprawy te są jeszcze w sądzie. Wyroki do tej pory nie zapadły - dodaje.

O tym, że biurokracji będzie znacznie więcej pisał Portalsamorzadowy.pl już we wrześniu ubiegłego roku. Powód? Nowe przepisy wniosły znaczące zmiany także w obrocie gruntami, które nie są działkami leśnymi. W przypadku chęci zbycia niemal każdej działki notariusz – ponoszący prawną odpowiedzialność za bezpieczeństwo transakcji, którą poświadcza – może oczekiwać od sprzedającego przedłożenia udokumentowanej opinii właściwego miejscowo starosty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.