PARTNER PORTALU
 • BGK

Sprzedaż idzie na +10 proc. Efekt 500 plus na dziecko może zaskoczyć?

 • ZWI    20 grudnia 2016 - 13:37
Sprzedaż idzie na +10 proc. Efekt 500 plus na dziecko może zaskoczyć?
500 plus wpłynął na wzrost sprzedaży (fot.pixabay.com)

• Wzrosła sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych.
• Największy wzrost sprzedaży odnotowano w sklepach handlujących odzieżą i obuwiem.
• Wzrost jest spowodowany przede wszystkim dobrą realizacją programu Rodzina 500 plus uważa europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Taki scenariusz przewidział też Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.
W listopadzie 2016 r.wzrosła sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w skali roku o 7,4 proc. wobec wzrostu o 4,6 proc. przed miesiącem - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. 

Największy wzrost sprzedaży odnotowano w sklepach handlujących odzieżą i obuwiem (o 16 proc.).

Wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5,6 proc.(wobec wzrostu o 3,4 proc. w 2015 r.).

Urząd wyliczył, że sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w listopadzie br. była wyższa w skali roku w większości grup.

W grupie podmiotów handlujących żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi - nastąpił wzrost o 13 proc., wobec spadku o 3,3 proc. przed rokiem.

Rośnie produkcja

Produkcja sprzedana przemysłu w listopadzie wzrosła zaś o 3,3 proc. - więcej, niż spodziewali się ekonomiści. W porównaniu do października tego roku była wyższa o 1,9 proc. 

- Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej dziewięciu osób) była w listopadzie br. o 3,3 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 7,8 proc.) i o 1,9 proc. wyższa w porównaniu z październikiem br. - poinformował GUS.

Czytaj też: Lepsze święta dzięki 500 plus

Zgodnie z komunikatem GUS w stosunku do listopada ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 (spośród 34) działach przemysłu. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z listopadem ub. roku, wystąpił w 10 działach.

Produkcja budowlana w dół

Mimo dobrego wyniku, który zanotował rynek detaliczny i przemysł spadła produkcja firm budowlanych.

- Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych spadła w listopadzie br. o 12,8 proc. r/r - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 5,4 proc.

Ten wynik nie odbił się jednak na mieszkalnictwie. Jak podał GUS liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia (lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym) wzrosła w listopadzie br. o 15,1 proc. r/r do 15 971, a w ujęciu miesięcznym spadła o 19 proc.

W ciągu ostatnich 11 miesięcy pozwolenia na budowę objęły 190 034 mieszkania, tj. o 10,9 proc. więcej niż przed rokiem.

Efekt 500 plus

Zdaniem europosła PiS Zbigniewa Kuźmiuka dobry wskaźniki makroekonomiczne są spowodowane programem 500 plus.

- Wyraźny wzrost w sprzedaży detalicznej jest dostrzegalny w ciągu ostatnich miesięcy w porównaniu z rokiem poprzednim. Jest on spowodowany przede wszystkim dobrą realizacją programu Rodzina 500 plus - uważa Kuźmiuk.

Na ten pozytywny aspekt programu zwraca również uwagę minister rodziny Elżbieta Rafalska.

- Po raz pierwszy od wielu lat rodziny wielodzietne w miastach i na wsi stać na zakup nowej odzieży i obuwia dla dzieci, wyposażenia w przybory szkolne, a także na wspólny wyjazd, na chociaż krótkie wakacje poza miejsce swojego stałego zamieszkania - mówi minister.

Od kwietnia, odkąd wprowadzono program Rodzina 500 plus, sprzedaż rosła o 4,3–7,8 proc. w cenach stałych, czyli gdyby nie było deflacji, w ujęciu rocznym. W cenach bieżących dynamiki były niższe, bo towary były tańsze niż rok wcześniej. 

Kuczyński liczy na 10 proc. w grudniu

Na temat roli programu 500 plus w gospodarce optymistycznie wypowiedział się ostatnio także Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

– Trudno powiedzieć w liczbach, jak to będzie, bo nie mieliśmy nigdy doświadczenia z Rodziną 500 plus, a teraz mamy 500 plus. Ta sprzedaż detaliczna rośnie w tej chwili w tempie 4 do 6 proc. miesięcznie, kiedy się uwzględni deflację. Można się spodziewać, że sprzedaż w grudniu wzrośnie być może o 10 proc., bo naprawdę te środki z programu będą po części wykorzystywane do kupna prezentów – przewiduje Piotr Kuczyński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • obiektywny, 2016-12-31 08:27:01

  Do spizi: Czy picie i jedzenie to nie jest produkt rolnictwa i przetwórstwa???
 • zdegustowany, 2016-12-25 20:41:32

  Jedzcie i pijcie póki jest. Jak nie będzie to będą winni wszyscy dookoła. Oprócz beneficjentów oczywiście.
 • JJ, 2016-12-21 19:42:13

  Do spizi: Ty byś przepił i przejadł, więc nie sądź innych wg siebie.