PARTNER PORTALU
  • BGK

Środa szuka pieniędzy w nowatorskiej transakcji

  • pt    1 kwietnia 2014 - 12:43

Poszukiwania instytucji, która wzięłaby udział w transakcji buy sell back (BSB), rozpoczęła Środa Wielkopolska. Chce, aby inwestor wniósł kapitał i objął nowe udziały w samorządowej spółce Środa XXI.
Transakcje buy-sell back polegają na zakupie papierów wartościowych z jednoczesnym ustaleniem terminu i wartości ich odkupu w przyszłości. Może to znaleźć zastosowanie przy zarządzaniu płynnością (w sytuacji przejściowej nadpłynności).

Środa będzie więc w ciągu kilku lat odkupywać udziały partnera — rzecz jasna z premią – informuje Puls Biznesu.

- W ten sposób możemy przyśpieszyć realizację inwestycji, na które trzeba byłoby czekać wiele lat. Inwestor obejmie większościowe udziały, ale kontrolę nad działalnością spółki nadal sprawowałaby gmina — mówi Wojciech Ziętkowski, burmistrz Środy Wielkopolskiej.

Burmistrz szacuje, że partner mógłby wnieść do spółki 12-15 mln zł.

Dla burmistrza istotne jest to, że nie byłoby to zobowiązanie wchodzące do długu gminy i mogłaby ona odliczyć VAT.

- Tak formuła jest jednak trudna w realizacji, trzeba też postawić na godne zaufania instytucje finansowe. Tymczasem banki wolą klasyczny dług od takiej formy inwestowania — mówi dla Pulsu Biznesu Dariusz Giza z firmy doradczej ProPolis Consulting.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ekonomista, 2014-11-03 13:49:28

    Po pierwsze: 12 czy 15 mln? Różnica spora, jak widać brak rozeznania. Po drugie: Spółka XXI wieku powinna być szczegółowo skontrolowana. Po trzecie: całkowity brak kompetencji - aż dziw, że to tak długo istnieje.