PARTNER PORTALU
  • BGK

Sroga zima wstrzymała wydatki

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    1 lutego 2011 - 06:29
Sroga zima wstrzymała wydatki

Część miast nie wykonała w 2010 r. swojego planu inwestycji. Ich dochody z PIT okazały się o 2,5 proc. mniejsze.
Szczecin szacował, że w 2010 r. nakłady inwestycyjne wyniosą nieco ponad 600 mln zł. W sumie wydał tylko 300 mln zł, czyli ok. 54 proc. planu. Prezydent miasta Piotr Krzystek wyjaśniał ostatnio radnym, że kilku projektów nie udało się zamknąć pod koniec roku m.in. ze względu na niesprzyjającą pogodę – informuje „Rzeczpospolita”.

Podobnie jest w innych miastach, które powoli zamykają budżety. We Wrocławiu wydatki inwestycyjne okazały się mniejsze o ok. 370 mln zł niż planowano. W Warszawie wydatki inwestycyjne były mniejsze o ok. 400 mln zł.

Katowice wykonały ok. 70 proc. planów inwestycyjnych, wydając o 138 mln zł mniej. W Krakowie brak wykonania założeń inwestycyjnych (o 76 mln zł mniej) to efekt m.in. problemów z przebudową ronda Ofiar Katyńskich. Prace o wartości ok. 120 mln zł miały zostać zakończone w połowie grudnia. Kłopoty m.in. z wykupem dwóch działek i ślimaczenie się robót budowlanych spowodowały przesunięcie zakończenia na połowę 2011 r.

Mniejsze wydatki inwestycyjne oznaczają, że mniej pieniędzy trafiło w danym roku do przedsiębiorców. Ale jednocześnie pozwoliło to samorządom na zaciągnięcie mniejszych długów. Kraków pożyczył o 60 mln zł mniej, choć i tak jego wskaźnik zadłużenia na koniec 2010 r. jest bardzo wysoki – 59,3 proc. wobec dochodów. Wrocław ograniczył swoje potrzeby pożyczkowe o 140 mln zł, Szczecin – o 142 mln zł.

Samorządy miały też problem z wykonaniem budżetów w 2010 r. po stronie dochodu, ponieważ mniejsze od oczekiwanych były wpływy z podatków. Jak wynika z zebranych przez „Rzeczpospolitą” informacji, miasta dostały ok. 2,5 proc. mniej z PIT. W sumie dla wszystkich samorządów ubytek może sięgnąć ok. 700 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.