PARTNER PORTALU
  • BGK

Stabilne prognozy ratingowe dla Małopolski

  • PAP    18 czerwca 2012 - 18:21
Stabilne prognozy ratingowe dla Małopolski

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła wysoką długoterminową wiarygodność kredytową (rating) woj. małopolskiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie "A-" oraz długoterminowy rating krajowy "AA(pol)". Perspektywa ratingów jest stabilna.
Jak poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, region ma - według agencji Fitch - dobre wyniki operacyjne, które wyraźnie poprawiły się w stosunku do 2010 i 2011 r. Trend ma się utrzymać i wyniki powinny pozostać na wysokim poziomie w przyszłości.

Ocena agencji uwzględnia m.in. rosnący, ale wciąż umiarkowany poziom zadłużenia województwa, bezpieczne wskaźniki obsługi i spłaty długu oraz odpowiednią płynność.

Fitch uwzględnił w swojej ocenie także ryzyka związane z sektorem ochrony zdrowia oraz spodziewany dalszy wzrost wydatków województwa na regionalne przewozy kolejowe.

Fitch spodziewa się, że wyniki operacyjne Małopolski pozostaną dobre w latach 2012-2013; nadwyżka operacyjna będzie przekraczać 100 mln zł, stanowiąc średnio 15 proc. dochodów operacyjnych. W 2011 roku nadwyżka operacyjna Małopolski wzrosła do 127 mln zł (16,1 proc. dochodów operacyjnych) z 40 mln zł w 2010 roku, kiedy województwo poniosło 60 mln zł kosztów na usuwanie skutków powodzi.

Fitch spodziewa się, że w wyniku realizowanych inwestycji zadłużenie Małopolski może wzrosnąć do 500 mln zł na koniec 2012 r. (440 mln zł w 2011 r.) oraz będzie utrzymywać się na stabilnym poziomie 60 proc. dochodów bieżących w latach 2013-2014. Zdaniem Fitch wskaźniki obsługi zadłużenia pozostaną jednak bezpieczne. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.