Stanisław Szwed: Urzędy pracy do reformy i pod nadzór administracji rządowej

Chcemy, by urzędy pracy były skuteczniejsze i efektywniej współpracowały z pracodawcami - powiedział we wtorek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Przypomniał, że są plany podporządkowania urzędów pracy administracji rządowej.
Stanisław Szwed: Urzędy pracy do reformy i pod nadzór administracji rządowej
Stanisław Szwed (fot.twitter.com/Stanislaw_Szwed)

• Są plany, by urzędy pracy wyjąć spod nadzoru samorządów i podporządkować administracji rządowej.

•  "Większość służb zatrudnienia w Unii Europejskiej jest podporządkowana administracji rządowej. Zmiany weszłyby w życie 1 stycznia 2018 roku, nic nie jest przesądzone i nie chcemy przyspieszać" - zapowiedział Stanisław Szwed.

"Chcemy w Ministerstwie przygotować nową ustawę o rynku pracy, tak by pomoc była bardziej skuteczna i efektywna. Przeznaczamy znaczne środki na aktywne formy bezrobocia, w skali kraju to 6 mld 600 tys. zł, na Warmii i Mazurach 186 mln zł. Ważne jest, by środki były dobrze wykorzystane. Z jednej strony by osoby, które są w zasobach bezrobotnych aktywizować a z drugiej, by tam, gdzie jest wyższe bezrobocie, przeznaczać większą pomoc, dającą możliwość tworzenia stałych i długotrwałych miejsc pracy"- powiedział w Olsztynie wiceminister Szwed.

Wiceszef resortu spotyka się we wtorek i środę (11 i 12 kwietnia) z pracownikami urzędów pracy z Warmii i Mazur.

Podkreślił, że nowe zapisy mają zmierzać do tego, by dać większą samodzielność dyrektorom urzędów pracy. Chodzi o to, by mogli oni sami podejmować decyzje rozwiązujące pilne kwestie na miejscowym rynku pracy. Wiceminister Szwed wyjaśnił, że zostanie zniesione "profilowanie bezrobotnych". Obecnie pracownicy urzędów pracy, rejestrując osobę bezrobotną, określają jej kompetencje, kwalifikacje, zapał i chęć do pracy oraz jak długo pozostaje bez pracy. Opisują także jej sytuację życiową. Na tej podstawie przypisują jeden z trzech profili, na podstawie którego przygotowują plan aktywizacji osoby bezrobotnej.

Wiceminister zapowiedział, że mają być zniesione limity wiekowe dla bezrobotnych w programach aktywizujących osoby bez pracy.

Dodał, że pieniądze na różne formy aktywizacji bezrobotnych powinny być lepiej wykorzystane. "Dziś wytworzył się taki mechanizm, że część przedsiębiorców korzysta z pomocy na okrągło, ale z tego miejsc pracy nie przybywa. Chcemy by urzędy pracy skuteczniej wydatkowały środki, by tworzyły miejsca pracy dla przedsiębiorców, ale dawały większe możliwości choćby, tym którzy chcą uruchomić własną działalność"- zapowiedział wiceszef resortu.

Zaznaczył, że chodzi także o to, by absolwenci szkół branżowych byli lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy. Pieniądze z Funduszu Pracy byłyby wykorzystane przez szkoły branżowe do nauki zawodu przez uczniów. "Dziś pracodawca oczekuje, że dostanie pracownika przeszkolonego, przygotowanego do podjęcia pracy w 2-3 zawodach i musimy do tego zmierzać. Dziś się cieszymy, że jest niskie bezrobocie, ale sytuacja na rynku pracy może dosyć szybko się zmienić"- wyjaśnił wiceminister Szwed.

Przypomniał, że są plany by urzędy pracy wyjąć spod nadzoru samorządów i podporządkować administracji rządowej. "Większość służb zatrudnienia w Unii Europejskiej jest podporządkowana administracji rządowej. Zmiany weszłyby w życie 1 stycznia 2018 roku, nic nie jest przesądzone i nie chcemy przyspieszać. Nie przywracamy Krajowego Urzędu Pracy, ale byłby nadzór Ministerstwa nad powiatowymi i wojewódzkimi urzędami pracy"- zaznaczył.

"Biorąc pod uwagę głosy samorządowców nie chcemy robić gwałtownych ruchów, jeśli będziemy dokonywać zmian, to bez zagrożenia dla środków europejskich.

Zdecydowana większość urzędów pracy chce wrócić pod administrację rządową z różnych przyczyn, choćby w kwestii uregulowania płacy. "Mamy doskonale wykształconą kadrę w urzędach pracy warto ją wykorzystać i lepiej opłacać" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (10)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do polityk prawicowy: Kpisz, czy o drogę pytasz?. Przywracanie porządku porządku poprzez demolkę wszystkiego, co nie jest im podporządkowane. To zaiste rewelacyjny pomysł.

Julek, 2017-04-12 21:37:13 odpowiedz

dziękuje PiS=PZPR za to co robi to już tylko równia pochyła dzięki takim poniżej wpisom brawo PiS=PZPR i pseudopolitycy prawicy Misiewicze i Obajtki .. i dzięki takim inicjatywom mobilizujecie ... i chce mi się walczyć jak za czasów PZPR z "jedyną niezłomną siłą narodu i awangardą życia pol...itycznego kraju" rozwiń

bezpartyjny samorzadowiec, 2017-04-12 20:34:53 odpowiedz

Oderwać darmozjadów ( nieskutecznych, nieefektywnych i nie współpracujących ) od koryta. Dać ich pod reżim pracy w administracji rządowej - by skuteczność, efektywność i współpracę wymusić ). I żadnych podwyżek dla nich ( jak sobie marzą ) . Podwyżki tylko za skuteczność i efektywność. Ale to się ni...e uda. Przez tyle lat armia: cytat "Zdecydowana większość urzędów pracy chce wrócić pod administrację rządową z różnych przyczyn, choćby w kwestii uregulowania płacy. Mamy doskonale wykształconą kadrę w urzędach pracy warto ją wykorzystać i lepiej opłacać" Przez tyle lat ponoć doskonale wykształconej kadra brała pieniądze za nic ( za brak skuteczności i efektywności ), że już nie potrafi nic, poza potrafieniem narzekania za niskie zarobki. Co proponuję? Zwolnić wszystkich nieefektywnych. Urzędy pracy pod administrację rządową - ale z kadrą nową. Stara kadra, ponoć, jest dobrze wykształcona. To ufam, że o takich fachowców będą zabiegały wszystkie firmy prywatne , spółki z o.o. i spółki akcyjne. Reforma urzędów pracy jest konieczna. Niech ci fachowcy z obecnych urzędów pracy znajdą pracę dla siebie - a urzędy pracy oddać pod administrację rządową i to, koniecznie, z kadrą nową. rozwiń

paranoja nieskutecznych, 2017-04-12 17:22:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU