PARTNER PORTALU
 • BGK

Stanisław Tyszka: Chcemy likwidacji gabinetów politycznych w samorządach

 • PAP/EM    13 lutego 2017 - 14:39
Stanisław Tyszka: Chcemy likwidacji gabinetów politycznych w samorządach
Stanisław Tyszka z Kukiz'15(fot.:facebook.com/stanislaw.tyszka)

• Klub Kukiz'15 złoży do marszałka Sejmu projekt ustawy, który zakłada likwidację "gabinetów politycznych" w samorządach.
• Zdaniem wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki (Kukiz'15) takie stanowiska to niepotrzebne "synekury partyjne".
Tyszka powiedział w poniedziałek (13 lutego) na konferencji prasowej w Sejmie, że Kukiz'15 chce zlikwidować stanowiska asystentów i doradców, które zostały wprowadzone 1 stycznia 2009 r. ustawą o pracownikach samorządowych. Jak dodał, takich stanowisk może być w całej Polsce około 10 tysięcy.

Projekt zakłada usunięcie przepisów dotyczących "gabinetów politycznych", funkcjonujących na szczeblu samorządowym - przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miast), starostach i marszałkach województw. "To są synekury partyjne, utrzymywane z podatków" - przekonywał poseł Kukiz'15.

Czytaj też: Likwidacja gabinetów politycznych to tworzenie fikcji

"Na te stanowiska nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji i kompetencji, dlatego asystenci i doradcy dobierani są według politycznego klucza partyjnego" - podkreślił Tyszka. Zaznaczył, że Kukiz'15 dąży do zmniejszenia zatrudnienia w administracji rządowej i samorządowej, a zwiększenia skuteczności administracji oraz wprowadzenia oszczędności.

Inicjatywa ustawodawcza Kukiz'15 to kolejna propozycja ogłoszona w ramach akcji "Wolnościowego Poniedziałku", polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację.

Poprzednio zgłoszone zostały projekty dotyczące: likwidacji Polskiej Organizacji Turystycznej, tzw. dnia podatkowego, wprowadzenia najprostszej deklaracji VAT w Europie, obniżenia podatku VAT na e-booki i e-prasę oraz utworzenia Polskiego Instytutu Żywności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • glaertes1, 2017-02-14 10:17:17

  Nareszcie, padnie jeszcze jeden bastion postkomuny od Kiszczaka i Spółki!
 • robią szum, ale popierają, 2017-02-14 08:08:22

  Kukiz .. Tyszka ... ludzie nie skalani myśleniem popierający PiS w każdym głosowaniu sejmowym a plotą bzdury do mediów jakie mają świetne pomysły Na taczki i do Berezy Kartuskiej z nimi
 • gość, 2017-02-13 20:45:03

  Podobna sytuacja występuje z etatowymi członkami rady powiatu. Dziwny twór nie mający żadnego celu poza dawaniem "zatrudnienia" za wysokie stawki.